wtorek, czerwiec 25, 2024
Strona główna Finanse Inwestycja w zdrowie jedną z najważniejszych inwestycji

Inwestycja w zdrowie jedną z najważniejszych inwestycji

1141
0
fot.unsplash

Prowadzimy osiadły tryb życia i często gonimy za pieniędzmi, co samo w sobie nie jest niczym złym. Problemem jest zaniedbywanie innych tak samo ważnych obszarów życia. Można zastanowić się, czy nie są to nawet ważniejsze kwestie. Warto pomyśleć, czy poświęcamy wystarczajaco czasu naszej rodzinie, przyjaciołom i nam samym? Warto zadbać o nasze zdrowie.

”Człowiek poświęca swoje zdrowie, by zarabiać pieniądze, następnie zaś poświęca pieniądze, by odzyskać zdrowie. Oprócz tego, jest tak zaniepokojony swoją przyszłością, że nie cieszy się z teraźniejszości. W rezultacie nie żyje ani w teraźniejszości, ani w przyszłości; żyje tak, jakby nigdy nie miał umrzeć, po czym umiera, tak naprawdę nie żyjąc.” – Dalajlama

 

W co najchętniej inwestujemy, jeśli mamy pod dostatkiem pieniędzy? Na ten temat powstało już wiele artykułów. Ogólne wydatki to:

Pomijamy często tę jedną najważniejszą inwestycję. Zapominamy o naszym zdrowiu, a powinno być ono naszym priorytetem. Jedyne czego możemy być pewni to nasza przemijalność, lecz warto zadbać o jak najlepszą kondycję za naszego życia. O czym powinniśmy pamiętać, dbając o nasze zdrowie? Na co warto przeznaczać nasze pieniądze?

fot.unsplash

Wizyta lekarska

Częstsze odwiedzanie dentysty, ortodonty, nefrologa, kardiologa, itp. jest gwarancją zapobięgnięcia wielu groźnych chorób. Im wcześniejsza interwencja lekarza w przypadku naszych nagłych kłopotów ze zdrowiem, tym lepiej zarówno dla nas, jak i dla naszego portfela. Wczesna kontrola jest o wiele mniej kosztowna niż kilka wizyt w celu wyleczenia naszej przypadłości. Dzięki temu możemy oszczędzić na lekarstwach w przyszłości. Ważna jest regularna profilaktyka według zaleceń lekarza. Dzięki niej mamy gwarancję, że nasze zdrowie pozostanie w doskonałej kondycji. Jednorazowa prywatna wizyta u dentysty to koszt od 50 do 100 zł. Średnia cena za wizytę i poradę u kardiologa wynosi od 180 zł do 250 zł. Z kolei wizyta u ortodonty może nas wynieść nawet 200 zł.

Podstawowe badania lekarskie i nie tylko

Zdrowie mamy jedno. Podstawowe badania lekarskie, jakie powinniśmy regularnie wykonywać to badania krwi, morfologia i badanie cukru(glukozy) we krwi. Oprócz tego warto również uwzględnić takie badania jak:

  1. Profilaktyka raka jelita grubego(kolonoskopia) – badanie minimum raz w roku. Koszt 395 zł + znieczulenie 230 zł( przykładowa cena w jednym z większych miast)
  2. Profilaktyka chorób oczu – badanie minimum raz w roku. Cena od 200 do 250 zł za prywatną wizytę.
  3. Profilaktyka raka prostaty – badanie minimum raz w roku. Koszt badania wynosi kilkaset złotych, jeśli mowa o prywatnej wizycie. Warto zainwestować we wcześniejsze badanie profilaktyczne, gdyż samo leczenie raka prostaty może wynosić ponad 20 000 zł.
  4. Cytologia – badanie minimum raz w roku. Koszt badania wynosi jedynie 50 zł.
fot.unsplash

Inwestuj w zdrowe odżywianie i sport!

Najlepszą profilaktyką dla zwalczania ciężkich chorób jest odżywianie się zdrowym jedzeniem i regularne uprawianie sportu. Pamiętaj, że w miarę możliwości nie warto oszczędzać na wartościowym jedzeniu. Nie musisz płacić horrendalnych kwot za ekologiczne produkty, choć niektóre są warte szczególnej uwagi. Przede wszystkim nie musisz prowadzić konsumpcjonistycznego stylu życia – pozwoli Ci to zaoszczędzić na rzeczach mniej istotnych od Twojego zdrowia. Przeciętny karnet na siłownię kosztuje od 89 do 149 złotych za miesiąc, lecz można obejść się bez niego i postawić np. na ruch na świeżym powietrzu lub na codzienne ćwiczenia w zaciszu domowym. W tym wypadku inwestowany jest przede wszystkim nasz czas.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here