fot.unsplash

Odpowiednio ulokowane środki pieniężne pomnażają nasze bogactwo i zapewniają nam dostatek nawet do końca życia, dzięki czemu nie musimy pracować. Jeśli trzymamy je w banku lub przechowujemy w domu, warto wiedzieć, że potrafią wciąż tracić na swojej wartości. Pieniądze lubią być w obiegu, lubią być wydawane, wtedy chętnie wracają z dodatkowym zyskiem. Wie o tym każdy większy doświadczony inwestor. Zawsze warto myśleć przyszłościowo i każdego dnia budować lepszą przyszłość dla siebie i swoich dzieci. Tutaj pojawia się opcja inwestowania w nieruchomości. Jest to jedna z najbardziej opłacalnych i najczęściej wybieranych metod na ulokowanie swoich środków. Czy inwestowanie w nieruchomości jest dobrym pomysłem?

Bezpieczeństwo ulokowanych pieniędzy

Inwestowanie pieniędzy w nieruchomości jest jednym z najbezpieczniejszych sposobów na ich przechowanie. Wciąż jest duży popyt na nieruchomości, co nigdy nie zmienia się, bo potencjalnych najemców wciąż nie brakuje. Nieustannie otwierają się nowe firmy, sklepy i biura, a młodzi ludzie potrzebują mieszkań na wynajem. Ponadto sytuacja na rynku nieruchomości pozostaje raczej stabilna, co ułatwia nam spieniężanie swojej inwestycji. Ogłaszając się w serwisie internetowym lub w gazecie, zawsze możemy liczyć na pojawienie się zainteresowanych kupców bądź najemców. Nieruchomości z rynku wtórnego można sprzedawać jak i wynajmować przez dłuższy okres czasu. W przypadku drugiej opcji możemy liczyć na w miarę stały dochód pasywny, będący zabezpieczeniem na starość.

fot.unsplash

W jakie nieruchomości najlepiej inwestować?

 

Mieszkania pod wynajem

Jest to najczęściej wybierana opcja przez inwestorów. Nieustannie rośnie popyt na wynajmowanie mieszkań. W krajach zachodnich standardem jest życie na wynajem. Ludzie cenią sobie możliwość zmian lokalizacji w jakiej będą żyć. Niektórzy spędzają mnóstwo czasu w rozjazdach albo często zmieniają miejsce zamieszkania, czy nawet kraj. Nie można oczywiście zapomnieć o studentach, którzy potrzebują lokum albo chociaż pokoju, w którym zamieszkają na czas nauki. Najbardziej opłaca się zainwestować w mieszkania pod wynajem w większych miastach.

Mieszkania do remontu

Nieumeblowane mieszkania wymagające remontu możemy również sprzedać, choć z mniejszym zyskiem. Zakup nieruchomości do remontu to dobra inwestycja, jeśli tylko mieszkanie nie jest przesadnie zaniedbane. W niektórych przypadkach możemy potrzebować przeprowadzić gruntowną rewitalizację od podstaw. Ma to miejsce, gdy zastanawiamy się nad kupnem mieszkania w starej kamienicy. Wtedy warto zastanowić się, czy jest to dla nas w jakimkolwiek stopniu opłacalne. Najlepiej żebyśmy nie musieli zbytnio inwestować w odnowę mieszkania do remontu, tylko ewentualne odświeżenie np. pomalowanie ścian czy wymianę podłóg na bardziej nowoczesne.

Lokale użytkowe

Inwestycje w lokale użytkowe tj. lokale biurowe i powierzchnie magazynowe, mają wysoką roczną stopę zwrotu. Warto wziąć pod uwagę ich lokalizację i pobliskie atrakcje, jakie mogą zadowolić przyszłych najemców i pracowników biur. Inwestycja w lokale użytkowe przynosi większe zyski niż w przypadku kupna mieszkania na wynajem. W trudnych czasach pojawiają się jednak trudności z ich pozyskiwaniem. Wiele firm zamyka się lub bankrutuje. Ma to związek z trwającą obecnie sytuacją pandemiczną.

Condohotele

Condohotele są coraz popularniejszą formą inwestycji. Są to obiekty będące połączeniem condominium(zbioru jednostek mieszkalnych) jak i samego hotelu. Najczęściej spotykane w dużych miastach. Ich ceny potrafią sięgać nawet kilkanaście tysięcy zł/m2 mieszkania, jak nie więcej. Stopa zwrotu z inwestycji plasuje się jednak na dość wysokim poziomie. Decydując się na zakup pokoju bądź apartamentu, powinniśmy zwrócić uwagę na lokalizację i atrakcyjność danego hotelu oraz na renomę dewelopera mieszkaniowego.

fot.unsplash

Własne mieszkanie to nasze dobro osobiste i własny majątek

Nieruchomość mieszkaniowa to nasza własność osobista i majątek, którym możemy dowolnie zarządzać. Po spłacie kredytu opłaty za własne mieszkanie są niższe niż w przypadku comiesięcznych kosztów najmu. Możemy je dowolnie remontować i dekorować. To bezpieczne miejsce w którym możemy wychowywać nasze dzieci i które możemy przekazać im po swoim odejściu.

Własne mieszkanie jest inwestycją, która zostaje z nami na całe życie. W dłuższej perspektywie czasowej można je sprzedać z wysokim zyskiem. Ceny mieszkań pną się nieustannie w górę, więc opcje ich sprzedaży bądź wynajmu wydają się być świetnym sposobem na zbudowanie dochodu pasywnego i osiągnięcie niezależności finansowej. Potrzebny jest tylko czas, wytrwałość i cierpliwość, gdyż wiążę się to z naprawdę wysoką inwestycją. Czy warto? Każdy musi sam odpowiedzieć sobie na to pytanie. Mamy bowiem wiele opcji do wyboru, jeśli chodzi o pomnażanie swoich oszczędności. Może to inwestycje w nieruchomości okażą się strzałem w dziesiątkę?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here