Wiele osób chciałoby założyć własną działalność gospodarczą. Własny biznes i bycie sobie samemu szefem – to brzmi dumnie. Marzeniem większości z nas jest zarabiać na życie robiąc po prostu to, co się kocha. Dla niektórych oznacza to prowadzenie własnej restauracji, biznes rękodzielniczy albo prowadzenie własnego gabinetu dietetycznego. A co z franczyzą? Często pracujemy na etacie tylko i wyłącznie dla poczucia bezpieczeństwa finansowego. Ogólnie nie ma w tym nic złego – pracujemy głównie po to by mieć za co żyć. Lepiej jest mieć w końcu tę poduszkę finansową niż jej nie mieć. Wciąż jednak marzymy o większej niezależności w życiu. Jednak czy zakładanie własnej działalności gospodarczej ma same plusy?

Zanim zdecydujemy się na inwestycje i porzucenie pracy, warto poznać dwie strony medalu. Dzięki temu dowiemy się, czy jesteśmy gotowi na zmiany i czy prowadzenie własnej działalności jest dla nas.

biznes
fot.unsplash

Czy na pewno chcę założyć swoją działalność?

Warto wykonać solidny biznesplan i zdecydować się na formę naszej przyszłej działalności. Jednak zanim to zrobimy, należy zadać sobie istotne pytania i odpowiedzieć na nie szczerze.

  • Co mi da prowadzenie własnej firmy?
  • Czy jestem wystarczająco zmobilizowany/a, by otworzyć firmę?
  • Czy jestem w stanie stać się osobą bardziej zorganizowaną w życiu codziennym?

Jeśli odpowiedziałeś/aś twierdząco na wszystkie pytania, na pewno jesteś w stanie przyjąć wszelkie plusy i minusy, jakie niesie za sobą prowadzenie własnej działalności gospodarczej.

biznes
unsplash

Dlaczego warto założyć swoją działalność gospodarczą?

fot.unsplash

Elastyczność pracy

Czas w którym pracujesz jest zależny wyłącznie od Ciebie. To dla wielu z nas ogromny przywilej móc wyznaczać sobie swój czas na pracę, odpoczynek i przyjemności. Niektórzy wolą pracować wieczorami, a inni zawsze chcieli pracować po sześć godzin dziennie. Zakładając własny biznes sam dla siebie jesteś szefem. Warto odznaczać się lub pracować nad samodyscypliną, gdyż praca na swoim może często nie być dostatecznie kontrolowa przez.. nas samych. Trzymanie się wyznaczonych planów, tempa pracy, brak rozpraszaczy i terminowość – nad tym trzeba szczególnie pracować. Częstym błędem jest pozwolenie na przenikanie się sfery zawodowej z prywatną i np. robienie sobie niekontrolowanych przerw na serial czy rozmowy przez telefon.

Masz realny wpływ na to, ile zarabiasz

Wysokość Twoich zarobków zależy w 100% od Ciebie, Twojego zaangażowania i umiejętności. Na samym początku działalności nie są to często wysokie kwoty, ale z czasem Twój biznes może zacząć dobrze prosperować. Prowadząc własną działalność uczysz się jak zarządzać swoim budżetem i jak nakierowywać inwestycje, tak aby mieć z nich wysoki zwrot.

Ulgi podatkowe na początek

Koszty prowadzenia działalności można odpisać od podatku. Ponadto młodzi przedsiębiorcy mogą przez dwa lata liczyć na niższe podatki  ZUS. Warto wykorzystać ten czas na rozsądne finansowe decyzje, gdy mamy w portfelu więcej pieniędzy. Firma może na tym zyskać.

Możliwość odprowadzania podatku liniowego

Podatek liniowy jest najczęstszą wybieraną przez przedsiębiorców formą opodatkowania dochodów firmowych. Wynosi on zawsze 19% niezależnie od dochodu, więc jest to korzystne dla osób, które osiągają wysokie wyniki w firmie.

 

Wady jakie niesie za sobą prowadzenie działalności

fot.unsplash

Niestabilność zarobków

Niestety w każdej firmie są wzloty i upadki, a i ciężko liczyć na to, że będzie zarabiało się przyzwoicie po dwóch miesiącach. Zdarza się, że otrzymujemy nieregularne przelewy od klientów przez co w jednym miesiącu wychodzimy na minus, żeby za kolejne trzy niespodziewanie wejść na plus. Przez to nie mamy gwarancji na regularne i stałe przychody. Nauka oszczędzania i pomnażania środków jest tu więc na piedestale.

Brak ściśle określonych godzin pracy

Na samym początku będziesz potrzebować poświęcać sporo czasu swojej firmie. Niekiedy będzie to 12 godzin, a kiedy indziej 7. Nie możesz liczyć, że zawsze będziesz mógł swobodnie pójść do domu, tak jak na etacie, gdy w firmie jest wiele do zrobienia. Stąd elastyczny czas pracy nie musi być wcale zaletą.

Brak przywilejów pracowniczych

Prowadząc własną działalność nie mamy możliwości pójścia na płatny urlop. Zarabiamy tylko wtedy, gdy realnie pracujemy. Nie możemy też liczyć na żadne przywileje pracownicze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here