Torebki luksusowe – snobizm czy inwestycja?

0
1261
fot.unsplash

Torebki luksusowe – snobizm czy inwestycja? Można powiedzieć, że zarówno to jak i to. Dobra materialne w wysokiej cenie są skierowane głównie do osób chcących płacić w dużej mierze za markę. A marka srogo kosztuje i dobrze wygląda. Co za tym idzie – wszyscy dookoła zazdroszczą, a snoby czują się wyjątkowi, że mogą zazdrościć w życiu tylko sobie. ”Snobistyczni” i ”zarozumiali” ludzie często odnoszą sukces na polu finansowym, pławiąc się w dostatku materialnym i życiowej swobodzie. Osiągają  sukces inwestycyjny na każdym kroku, tym samym dając pokaz swoich dokładnie przemyślanych strategii i umiejętności. 

Inwestować można bowiem we wszystko, co ma swoją wartość, czyli pożądane przez wielu ludzi sławetne dobra luksusowe takie jak chociażby luksusowe torebki. Nie wychodzą one z mody od dziesiątek lat i mają swoją specyficzną grupę zdecydowanych odbiorców. Są to osoby zamożne, które są gotowe zapłacić każdą cenę za luksusowe produkty danej marki, w tym torebki. Albo jeśli chcą inaczej – najpierw kupują je na własność, a później sprzedają i zarabiają na nich solidne pieniądze. Bowiem torebki z najwyższej półki to świetna inwestycja, która opłaca się o wiele bardziej niż inwestowanie w złoto(!) czy nieruchomości.

Torebki luksusowe - snobizm czy inwestycja?
fot. unsplash

Dlaczego luksusowe torebki są takie drogie?

Torebki od sławetnych projektantów muszą srogo kosztować. Nie da się zdobyć unikalnej, dobrej torebki kupując ją za grosze. Jest to niemożliwe – marka nie byłaby wtedy oryginalna i straciłaby swój prestiż. Nawet podróbki sławnych marek sporo kosztują. Luksusowe torebki oryginalnych marek to oczywiście klasa sama w sobie. Wlicza się w to oczywiście doskonała jakość, kosztowne materiały, starannie zaprojektowanie od podstaw ręczne rzemiosło, ale nie tylko to gra pierwsze skrzypce. To, co wychodzi na pierwszy plan to prestiż znanej marki, jej wieloletnia historia i wartości, jakimi się kieruje. W dużej mierze ”płacimy za metkę”. Czy warto płacić za prestiż?

Cóż, produkty luksusowe są unikatowe i niedostępne na wyciągnięcie ręki. A to co jest najbardziej niedostępne automatycznie staje się szalenie atrakcyjne. Niekiedy trzeba zabiegać o dany produkt i konkurować o niego wraz z innymi albo chociaż poczekać grzecznie na swoją kolej. Przykładem może być luksusowa torba marki Hermès Birkin na którą można czekać nawet kilka lat! Jest ona wykonywana ręcznie przez specjalnie wyszkolonego do tego rzemieślnika. Jej przygotowanie to okres kilkudziesięciu godzin wytężonej i dokładnej pracy. Poziom wykonania jest oczywiście wysoki, a torebka jest zaprojektowana na bazie skór krokodyli, kóz, cieląt lub strusi. To, co zaskakuje, to fakt, że marka Hermes używa skór krokodyli albinosów. Są one hodowane specjalnie po to, aby torebka mogła mieć bardzo jasny kolor.

Inwestycje w torebki na miarę złota

Najbardziej szanowanymi i obleganymi markami są Hermès, Chanel, Emilo Pucci i Christian Dior. Marka Hermès zdecydowanie przoduje w tym zestawieniu, gdyż osiąga najwyższe stopy zwrotu na przestrzeni ostatnich lat. Jej wynik to aż 275%. Najbardziej intrygują jej starsze egzemplarze z lat 50. i 60. i takie właśnie zdobywają uznanie i prestiż. Moda jest jak wino, im starsza tym lepsza. Żeby sprzedać sukcesywnie torebkę, kupioną w okresie jej świetności i sprzedać prawie 3 razy drożej, należy o nią dbać jak o dzieło sztuki. Nie można jej nosić ani użytkować, gdyż nawet najmniejsza skaza dyskwalifikuje jej całą wartość dla potencjalnego inwestora. Kolejna kwestia to miejsce zakupy torebki, którą chcemy później sprzedać. Trzeba podejść do tego rozważnie i nie wybierać pierwszej lepszej torebki. Należy zorientować się, który model będzie miał w przyszłości większą wartość. Są to przede wszystkim najstarsze modele sprzed kilkudziesięciu lat. Nie zawsze też znajdziemy je w stacjonarnych sklepach – należy obserwować wszelkie aukcje np. sławetną aukcję paryską na której odbywają się licytacje.

Codziennie dokonujemy mniejszych bądź większych inwestycji. Niektóre zwracają się skutecznie, niektóre wcale. Zdecydowanie jednym z najlepszych sposobów na zarobienie pewnych pieniędzy, są inwestycje w dobra luksusowe, których wartość rynkowa wciąż wzrasta, a szczególnie wartość ekskluzywnych torebek.

Torebki luksusowe - snobizm czy inwestycja?
fot.unsplash

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here