Za czasów szkolnych niewiele było nam dane uczyć się o finansach. Można nawet powiedzieć, że szeroko pojęta edukacja(nie tylko finansowa) nie istniała w tym kraju. Na szczęście wraz z wejściem w dorosłość i w samodzielne życie, możemy zdobyć szybko cenną naukę i doświadczenie. Na własną rękę możemy budować naszą świadomość w oparciu o potrzebne materiały książkowe. Jak uczyć się, to tylko od najlepszych. Oczywiście, czytając ich książki. Co najciekawsze budowanie świadomości finansowej nie musi równać się z posiadaniem analitycznych umiejętności i znajomości nauk ścisłych. Potrzebna będzie bardziej wiedza z zakresu psychologii, a konkretnie dokładna analiza ludzkich zachowań i naszego podejścia do pieniędzy. W tym celu powstał dzisiejszy ranking. Przedstawiamy książki o tematyce finansowej, które musisz przeczytać! 

1. Bogaty ojciec, biedny ojciec – Robert Kiyosaki

Jedna z podstawowych książek z zakresu finansów. To prawdziwa klasyka gatunku. Robert Kiyosaki opisuje w niej dwie drogi, jakie wybierają od zawsze ludzie. Jedna z nich to ciężka praca przez całe życie i wieczne gonienie za pieniędzmi, których nigdy nie ma. Druga droga to świadome budowanie sobie niezależności finansowej i dostatku w oparciu o wiedzę i zaufanie. Autor przybliża nam te schematy na podstawie życia swojego biednego ojca oraz ojca swojego kolegi. Pokazuje nam, jak system edukacji przygotowuje obywateli do mozolnej pracy dla pieniędzy, których zawsze brakuje. Niewielu jest w stanie wyłamać się z systemu, gdyż jesteśmy dosłownie programowani na bycie finansowymi niewolnikami. Książka zwraca uwagę na fundamentalne różnice w myśleniu ludzi biednych i bogatych. Pokazuje jak wypaczona została rola pieniądza w dzisiejszym świecie. Książka nadaje się na sam początek dla ludzi chcących budować niezależność finansową, wyjść z długów, czy po prostu chcących zmienić swoje podejście do pieniędzy.

2. Sztuka zdobywania pieniędzy – Phineas Taylor Barnum

Ponadczasowa książka napisana ponad 100 lat temu i aktualna do dzisiaj! Jej autor był ekscentrycznym przedsiębiorcą, który dorobił się prawdziwej fortuny, wcześniej będąc w beznadziejnej sytuacji finansowej. W swojej książce przekazuje on porady jak zapanować nad swoimi finansami i jak wykształcić w sobie potrzebne do tego nawyki i cechy charakteru. Nakreśla on też różnice między ludźmi bogatymi, a biednymi. Książka została napisana w czasach wielkiego kryzysu w Ameryce, więc jeśli rady autora działały wtedy, to będą jeszcze skuteczniejsze w dzisiejszym świecie.

fot. unsplash

3. Jakie decyzje finansowe podejmują bogaci i dlaczego biedni robią błędy działając inaczej? – Andrzej Fesnak

Tym razem propozycja z naszego własnego podwórka. Autor opisuje w niej problemy, z jakimi mierzymy się jako naród – wstyd i obawa przed posiadaniem pieniędzy. Przekazuje metody, dzięki którym możemy sprawniej zarządzać finansami i bogacić się na tym. Kluczem do rozwiązania naszych problemów i zbudowania niezależności, jest opracowanie systemu, dzięki któremu nasze pieniądze zaczną na nas zarabiać. Andrzej Fesnak tłumaczy w swojej książce, jak można to osiągnąć i na co należy zwrócić uwagę.

4. Finansowy ninja – Michał Szafrański

Kultowa książka autora bloga Jak oszczędzać Pieniądze. Autor dzieli się z nami kompleksową wiedzą na temat tego, jak skutecznie zarządzać swoim budżetem finansowym, oszczędzać i inwestować. Książka jest przeznaczona zarówno dla ludzi pracujących na etacie, prowadzących własny biznes, jak i dla tych, którzy dopiero zaczynają swoje dorosłe życie.

5. Inwestuj we własny dług. 7 kroków dzieki którym spłacisz kredyt przed terminem i jeszcze na tym zarobisz – Sławomir Śniegocki

Książka zawiera podstawowe informację dla osób, które kompletnie nie radzą sobie w życiu z utrzymaniem stabilności swoich finansów. Autor w prosty i zrozumiały sposób pokazuje nam, jak możemy  wyjść z długów i umiejętnie zarządzać swoimi finansami. Przekazuje nam również rady, jak ustrzec się przed uciekaniem w kolejne pożyczki, a zamiast tego oszczędzać zarobione pieniądze.

fot.unsplash

Finanse to temat rzeka, nad którym można rozpisywać się bez końca. Można nieustannie polepszać swoją edukację i stabilność finansową, czytając odpowiednie książki! Nie potrzeba do tego specjalnych kursów i szkoleń, a można kontemplować zdobywaną wiedzę w zaciszu własnego domu. Przedstawione propozycje to tylko wierzchołek góry lodowej. Jakie są Twoje ulubione książki w zakresie finansów?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here