fot.unsplash

Edukacja finansowa jest w Polsce tematem tabu. Nic dziwnego, że często przejawiamy negatywne przekonania na temat pieniędzy. Wynika to najczęściej z niewiedzy. Najczęściej jesteśmy w stanie zdobyć potrzebną nam wiedzę, gdy dorastamy i uczymy się żyć samodzielnie. Najczęściej uczymy się jak podchodzić do pieniędzy, gdy uczęszczamy na kierunek ekonomiczno – finansowy np. gdy studiujemy finanse i rachunkowość albo ekonomię. Sprawdź: jaki kierunek studiów wybrać, aby mieć pracę. Czytamy również blogi, interesujące książki o tematyce finansowej i słuchamy podcastów. Ogólnie wiedza finansowa Polaków jest niewielka, możnaby powiedzieć – skromna. Według badania z 2020 przeprowadzonego przez firmę Maison&Partners mamy największy problem z wiedzą na temat pożyczek, przedsiębiorczości czy kredytów. Większość pytanych w tym badaniu nie zdawała sobie dotąd sprawy, że przez inflację pieniądze tracą na wartości. Najlepiej radzimy sobie w kwestiach związanych z oszczędzaniem pieniędzy i planowaniem budżetu domowego. Czym są dla Ciebie pieniądze?

fot.unsplash

Negatywne przekonania na temat pieniędzy

Co wpływa na nasze postrzeganie pieniędzy? Nasze negatywne przekonania i postawy warunkują to, ile mamy pieniędzy na koncie. Najczęściej wywodzą się z naszego dzieciństwa i są kształtowane od pokoleń. Co sprawia, że niezależność finansowa pozostaje daleko poza naszym zasięgiem?

  • ”Nigdy nie uda mi się zarobić/nie jestem predysponowany/a” – taka postawa gwarantuje porażkę już na sam start. Nasze myśli tworzą naszą rzeczywistość i często ciężko jest nam zmienić sposób w jaki patrzymy na świat. W życiu osiągamy tylko to, co   jest rezultatem naszych myśli. Jeśli uważasz, że nie jesteś predysponowany do tego, by   zarobić godne pieniądze, to nigdy nie uda Ci się ich zdobyć.
  • ”Nie rozumiem inwestowania” – wychodzenie poza strefę własnego komfortu gwarantuje, że zawsze nauczymy się czegoś nowego, nawet jeśli początkowo nie będziemy w stanie nic z tego zrozumieć. Tak samo jest z finansami i nauką o mądrym inwestowaniu.
  • ”Bogacą się tylko ludzie chciwi i nieuczciwi”– jest to negatywne przekonanie, które przejawiamy, chcąc wyprzeć ze świadomości uczucie zazdrości o dostatek innych ludzi. Łatwiej jest nam pocieszyć siebie, że ”przynajmniej nie jesteśmy chciwi i nieuczciwi tak jak ci pazerni bogacze” niż faktycznie zaczać zmieniać niechcianą rzeczywistość. Prawda jest taka, że każdy z nas chciałby żyć w mniejszym lub większym dostatku. Nie powinno być to powodem do wstydu. Jest to o wiele bardziej korzystne niż życie od jednej wypłaty do drugiej.

I najczęstsze..

  • ”Pieniądze nie dają szczęścia” – jest to częściowa prawda, ponieważ sam pieniądz nie sprawi, że będziemy szczęśliwi. W końcu jest to nic innego jak świstek papierku. Jednak pieniądze sprawiają, że możemy opłacić rachunki za mieszkanie i mieć za co żyć. Możemy kupić zdrową żywność czy nawet pomóc innym finansowo. Co w sytuacji, gdy zachorujemy, a najlepszą opcją będą dla nas lekarstwa sprowadzane z zagranicy? Zgromadzone wcześniej środki na tzw. ”czarną godzinę” pozwolą nam spełnić swoje zdrowotne potrzeby i tym samym poprawić swój komfort życia. Możnaby polemizować ze stwierdzeniem, że pieniądze nie dają nam szczęścia i przytoczyć wiele argumentów. Według licznych badań poziom ogólnego szczęścia rośnie wraz z coraz to większymi zarobkami. Badania wskazują również na to, że niskie dochody są źródłem frustracji w życiu i wpływają na poczucie ogólnego niespełnienia.
fot.unsplash

Twoje finanse zależą od Twojej inteligencji finansowej

Naszym celem powinna być ciągła edukacja w kwestii finansów, co naturalnie owocuje rozwinięciem się inteligencji finansowej. Dzięki temu będziemy w stanie orientować się w świecie finansów na tyle, aby chronić swoje pieniądze. Będziemy w stanie zabezpieczyć się przed różnymi konsekwencjami np. załamaniem gospodarki, masowym zwolnieniom, itp. Jeśli zastanawiasz się, jak pomnażać swoje pieniądze i zbudować dzięki temu dochód pasywny, musisz zmienić swoje podejście do finansów. Wymaga to czasu, konsekwencji, odwagi i przede wszystkim chęci, by zmienić swoje dotychczasowe życie!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here