fot.unsplash

Każdy z nas chciałby mieć więcej pieniędzy, nie narabiając się zbytnio przy tym. Ot, swoje zrobić, ale nie narobić się. Co jeśli jest to możliwe? Nieoczywiste, ale jakże skuteczne oszczędzanie pieniędzy może być świetną metodą, by zachować pokaźną gotówkę w portfelu czy na koncie. Często jest tak, że marnujemy pieniądze np. wyrzucając jedzenie albo zużywając za dużo wody w czasie kąpieli. Moglibyśmy je oczywiście zachować, zmieniając nasze codzienne nawyki i nie odczuwać przy tym boleśnie strat. Brzmi zachęcająco? Możemy zacząć świadomie wpływać na nasze wydatki, jak i odkładać co miesiąc konkretną sumę pieniędzy. Bowiem według badań naukowych odkładanie 10% swoich oszczędności w skali miesiąca jest osiągalne dla wielu ludzi. Nie mówiąc już o mniejszych kwotach. Jak oszczędzać zarobione pieniądze? Dlaczego warto to robić?

Jaki jest sens oszczędzania?

Zarabiając i odkładając choć niewielką sumę np. 100 zł jesteśmy w stanie zgromadzić 1200 zł w skali roku. Kilka lub kilkanaście lat oszczędzania zapewni nam niemały majątek, jak na odkładanie takich niewielkich środków finansowych. Regularne odkładanie pieniędzy to podstawowy sposób, w jaki możemy świadomie oszczędzać, nie odczuwając tego długoterminowo. 100 zł to tylko odpuszczenie sobie paru wyjść do restauracji i przerzucenie się na gotowanie w domu. Może to być też wybieranie po prostu tańszych restauracji, jeśli akurat zawsze się spieszymy i nie mamy czasu na gotowanie. 100 zł zyskamy również odpuszczając sobie kupno markowego swetra, którego prawdopodobnie aż tak nie potrzebujemy. Zawsze można przerzucić się na kupowanie ubrań w sklepach typu lumpeks. Dlaczego warto oszczędzać pieniądze? Zapewniamy sobie przede wszystkim podstawowe poczucie bezpieczeństwa. Zawsze gdy zdarzy się sytuacja, że zarobimy mniej lub stracimy pracę, będziemy mogli wspomóc się zaoszczędzonymi wcześniej środkami. Tym samym jesteśmy przygotowani na wszelkie kryzysy. Ma to szczególnie dużą wartość, gdy mamy nieregularne źródło dochodu np. prowadzimy swoją firmę.

fot.unsplash

Jak oszczędzać pieniądze za pomocą zmiany nawyków?

Zmiana naszych nawyków i zwrócenie się w stronę minimalizmu pomaga zaoszczędzić sporo pieniędzy. Po czasie okazuje się, że nie wymaga to od nas wielu wyrzeczeń, a wręcz przeciwnie – zaczyna żyć się nam jakby lżej. Nagle okazuje się, że zakupoholizm niepotrzebnie pochłaniał czas i pieniądze, a audiobooki to świetna alternatywa dla tradycyjnych książek i to jeszcze za darmo. Dokładne planowanie zakupów również popłaca, gdyż jako społeczeństwo konsumpcyjne mamy tendencje do marnowania żywności. Każdy wyrzucony produkt to strata naszych pieniędzy i czasu poświęconego na ich zarobienie. Lepiej jest więc nie kupować jedzenia na zapas, a robić zakupy częściej a mniej, jeśli jest taka możliwość. Jeśli nie ma takiej opcji, to warto pamiętać o zrobieniu listy zakupów i przestrzegać terminowości produktów, ewentualnie je zamrozić.

Oszczędzanie pieniędzy na lokatach i na kontach oszczędnościowych

Oszczędzanie może zaprocentować i przynieść nam dodatkowe zyski! Lokując pieniądze np. w lokatach bankowych, jesteś w stanie uzbierać po latach konkretną kwotę, którą możesz wydać np. na własny samochód albo większą inwestycję. Lokata bankowa jest jedną z najprostszych metod oszczędzania pieniędzy. Wystarczy, że wpłacisz pieniądze na wybraną przez siebie lokatę bankową o konkretnym oprocentowaniu na określoną kwotę i okres trwania. Po upływie tego czasu, wpłacone pieniądze zwrócą się wraz z odsetkami. Warto pamiętać, że nawet oszczędzając możemy pomnażać nasz majątek. Pieniądze trzymane ”w skarpecie” nie zmieniają swojej wartości rynkowej, a nawet mają tendencję spadkową.

Środki można również wpłacać na konto oszczędnościowe. Sprawdza ono się w sytuacji, gdy chcesz elastycznie zarządzać pieniędzmi i chcesz wypłacać je w każdej chwili i bez utraty odsetek.

fot.unsplash

Mądre oszczędzanie zapewnia stabilność finansową w przyszłości. Zdecydowanie warto odkładać chociażby małe kwoty, również gdy dostaniemy podwyżkę w pracy. Jeśli nie pasuje nam odkładanie pieniędzy, warto postawić na bardziej minimalistyczny styl życia. Najważniejsze w tym wszystkim jest niemarnowanie Twoich ciężko zarobionych środków!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here