fot.unsplash

Jeśli dopiero zaczynasz swoją dorosłość lub nie wiesz co mógłbyś zrobić, by polepszyć swoje finanse, osiągając stabilność, czytaj dalej.

Młodzi dorośli w wieku od 18 do 25 roku życia zazwyczaj zawzięcie szukają swojej drogi życiowej. Pojawiają się pytania, w jakiej branży najlepiej pracować, czy jestem gotowy/a na własny biznes albo czy jestem wystarczająco dobry/a, aby zarabiać dostatecznie dużo? Nie można powiedzieć, że starsi rówieśnicy nie szukają równie wytrwale i nie zadają sobie podobnych pytań. Jednak ten przedział wiekowy ma w sobie wyjątkową młodocianą pasję, która zmusza ich do ciągłej eksploracji i odkrywania siebie. Początki zawsze takie są. Wiele starszych i doświadczonych osób wiele by dało, aby mieć taką wiedzę, jaką zdobywają teraz młodzi. Żyjemy bowiem w czasach nieustannego rozwoju i czeka na nas mnóstwo możliwości z każdej strony, wystarczy tylko po nie sięgnąć. Na tym blogu powstało już wiele artykułów na temat świadomości finansowej. 

Koniecznie sprawdź:

Czas to pieniądz – jak zarządzać swoim czasem

Książki o tematyce finansowej, które musisz przeczytać

Schematy myślowe, które blokują Cię przed sukcesem

Niezależność finansowa

Pieniądze. Jak wychować świadome finansowo dziecko

Dzisiejszy temat zahacza znów o finanse.

Finanse. Praktyczne porady, które musisz poznać przed 25 rokiem życia

 

1. Wyprowadź się szybko z domu

Najlepiej jest wyprowadzić się z domu od razu po skończeniu szkoły. Niezależnie od tego, czy rozpoczynasz studia, czy idziesz do swojej pierwszej, słabo płatnej pracy, warto byś nauczył/a się już być całkowicie na swoim. Dzięki temu możesz na start nauczyć się większej samodzielności przez to, że odpowiadasz w 100% za siebie. Wyprowadzka z domu nie jest zazwyczaj łatwa, często kusi by zostać z rodzicami i dokładać się do czynszu. Jednak niezależnie od tego, czy Twoje relacje z rodzicami układają się wspaniale, czy raczej są ciężkie, wyprowadzka z domu to nieuchronny krok do tego, by osiągnąć prawdziwą niezależność. Na Twojej głowie będą wszystkie obowiązki: rachunki, zaopatrzanie lodówki, pranie, sprzątanie, oszczędzanie itp. Dzięki temu łatwiej będzie Ci odnaleźć się w różnych sytuacjach życiowych.

Oczywiście czasem sytuacja jest ciężka lub nie ma czasu, by pracować zawodowo, gdy jest się na studiach. Wtedy można ustalić z rodzicami, że mogą Cię wspierać finansowo. Alternatywą może być zamieszkanie ze współlokatorem. Najważniejsze jest jednak to, żebyś wiedział/a, jak dbać o swoje finanse i znał/a już smak samodzielnego życia.

fot.unsplash

2. Naucz się oszczędzać i inwestować

Dbaj o swoje finanse! Ucząc się jak inwestować i jak oszczędzać, zapewniasz sobie stabilną przyszłość. Dzięki temu, że będziesz miał odłożone na tak zwaną czarną godzinę, będziesz w stanie opłacić bieżące rachunki, jeśli akurat zostałeś/aś bez pracy. Niezależnie od tego, czy zarabiasz dużo, czy raczej niewiele, zawsze jesteś w stanie odłożyć jakąś część z Twoich miesięcznych dochodów. Możesz odkładać je na konto oszczędnościowe, dzięki czemu będziesz mieć możliwość skorzystania z procentu składanego. Warto byś jeszcze przed 25 rokiem życia zapoznał się z najlepszymi inwestycjami, które na pewno będą w stanie zwrócić się ze zwiększoną kwotą.

3. Szanuj swój czas i nie przystawaj na zbyt niskie stawki

Szczególnie, gdy zaczynasz sprzedawać coś na własną rękę. Mogą to być teksty na zlecenie, obrazy, uszyte koszulki, handmade’owa biżuteria, zdjęcia. Niezależnie od tego, czym się zajmujesz, zawsze staraj się iść do przodu i odpowiednio wyceniać swoją pracę. Nigdy nie poprzestawaj na niskich kwotach, które nie pozwolą Ci opłacić sobie rachunków. Warto cenić swój czas, umiejętności i nie godzić się na niewolnicze stawki.

fot.unsplash

4. Nie decyduj się pochopnie na kredyt czy wzięcie pożyczki

Nie decyduj się na wzięcie kredytu bez odpowiedniego przemyślenia, czy faktycznie tego potrzebujesz. Szczególnie zastanów się nad tym przy braniu kredytu na potrzeby konsumenckie. Nowy telewizor, modny smartfon może ucieszą oko i dzięki nim pochwalisz się przy znajomych, ale czy jest to faktycznie realna potrzeba? Unikaj też zaciągania się na kredyt konsolidacyjny, gdyż wkrótce możesz potrzebować spłacić i te zadłużenie..

fot.unsplash

5. Otaczaj się ludźmi, którzy tak samo jak Ty aspirują do jakościowego życia

Nie ma nic gorszego niż znajomości z ludźmi, którzy nieustannie ciągną Cię w dół i nie pomagają rozwinąć się. Otaczając się ludźmi bogatymi mentalnie i dążącymi do bogactwa materialnego, możesz zmienić swoje myślenie i perspektywę. Razem będziecie wspierać się w dążeniu do swoich celów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here