fot.unsplash

Człowiek ma w sobie coś takiego, że potrafi wplątać się z łatwością w destrukcyjne schematy myślowe, które blokują go przed  sukcesem i osiągnięciem szczęścia. Konkretnie można nazwać to gadzim umysłem, który wybija się często ponad racjonalne myślenie. Mózg człowieka funkcjonuje w taki sposób, że z łatwością wynajduje wszelkie negatywy – robi to automatycznie. Działa właśnie w taki, a nie inny sposób, gdyż chce nas ochronić. Za czasów prehistorycznych człowiek był narażony na wiele niebezpieczeństw z którymi musiał walczyć. Mózg był nastawiony wówczas na tryb walki albo ucieczki. Zatem bezpieczna pozycja była w tamtych czasach największym priorytetem. Człowiek chciał osiąść w bezpiecznym miejscu wygodnie i nie walczyć już więcej. Wszyscy przejawiamy takie myślenie aż do dnia dzisiejszego. Często wolimy latami być w niewygodnej, ale za to bezpiecznej pozycji, byleby nie zmieniać swojego położenia. Byleby go nie zmieniać, bo nas zaboli. Tu niestety leży pies pogrzebany.

Gdy człowiek nie rozwija się, nie pracuje nad swoimi emocjami, często to myślenie przejmuje nad nim kontrolę. Ma to negatywne przełożenie na jakość naszego życia, zadowolenie z niego, relacje z bliskimi czy finanse. Jakie schematy władają Twoim życiem i zabierają Ci wolność? Poznaj 4 schematy myślowe, które blokują Cię przed sukcesem.

1. Myślenie zero- jedynkowe

Myślenie na zasadzie nadmiernego upraszczania i generalizowania sprawy. Przykładem jest myślenie, że każdy bogaty człowiek to snob, który dorobił się na przekrętach i jest chciwy. Albo, że każdy biznes wymaga włożenia w niego ogromnego kapitału. Albo, że nie warto inwestować, bo inwestycje to samo ryzyko. Nie ma nic pomiędzy. Wszystkie przykłady to generalizowanie, dzięki któremu możemy jakoś uprościć sobie otaczający nas świat. Jest to zdecydowanie łatwiejsze niż poznanie ocenianej osoby czy research w danym temacie. Zawsze warto umieć złapać samego siebie na takim myśleniu i pracować nad nim. Otworzy się przed nami wtedy szereg nowych możliwości w życiu. Myślenie zero – jedynkowe często doprowadza do perfekcjonizmu, który potrafi uniemożliwiać nam dalszy rozwój(najczęściej) zawodowy.

fot. unsplash

2. Skupianie się cały czas na przeszłości

Wielu ludzi cały czas tkwi w przeszłości, której nie da się już zmienić! Należy zdać sobie sprawę, że życie dzieje się tu i teraz i mamy wpływ na naszą przyszłość, która może być tylko lepsza. Rozpamiętywanie przeszłości nic nie da. Jeśli straciłeś pieniądze np. na grze w hazard, to rozpamiętywanie tego nie jest w stanie ich już zwrócić. Warto wyciągać lekcje z przeszłości, zastanowić się co zrobiliśmy źle, potraktować to jako lekcję życiową i iść przed siebie dalej z podniesioną głową.

3.  Katastrofizacja – pułapka myślowa

Katastrofizacja to snucie czarnych scenariuszy w głowie i rosnący w związku z tym poziom lęku. Skutecznie odciąga od podjęcia się nowych wyzwań zawodowych, gdyż strach i napady paniki potrafią pojawiać się jeszcze na etapie planowania. Przykładowo dana osoba widzi oczami wyobraźni, że straci nagle swoje źródło dochodu czy mieszkanie i trafi na ulicę. Dzieje się tak, mimo tego, że sytuacja finansowa tej osoby jest stabilna i nic nie wskazuje na zmiany. Katastrofizacja doprowadza do rozwinięcia się zaburzeń lękowych i osobowości unikającej. Najlepiej jest pracować nad tym zaburzeniem przy pomocy psychologa, bo jest ono czymś więcej niż tylko schematem myślowym.

Schematy myślowe, które blokują Cię przed sukcesem
fot.unsplash

4. Projekcja

Stosujemy nagminnie projekcję. Jest to nic innego jak reakcja obronna w której to przypisujemy innym nasze własne negatywne cechy, zachowania i wartości. Często wypieramy i spychamy je do podświadomości i nosimy w sobie, nie zdając sobie sprawy, że powodem naszych negatywnych odczuć jesteśmy wyłącznie my sami, a nie otoczenie. Efektem projekcji jest narastająca złość na innych ludzi, co ma przełożenie na relacje z bliskimi i współpracownikami. Gdy zdamy sobie sprawę z jej mechanizmu i zaczniemy obserwować swoje emocje i zachowania, nastąpi ulga i pogodzenie z otoczeniem i.. samym sobą.

Większość czarnych scenariuszy, które zakładamy, prawdopodobnie  nigdy nie spełni się. Gadzi umysł może niekiedy płatać nam figle i wywoływać negatywne schematy myślowe. Jednak możemy pracować nad naszym poziomem świadomości, a negatywne przekonania przemieniać w te pozytywne i budujące. Z pewnością przełoży się to pozytywnie na sferę prywatną i zawodową.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here