fot.unsplash

Będąc rodzicami wykonujemy najtrudniejszą z możliwych prac. Na naszych barkach spoczywa wychowanie drugiego człowieka i to od nas zależy, jak nasze dziecko poradzi sobie w życiu. Przede wszystkim pragniemy, aby nasze dzieci były bezpieczne i umiały zarabiać kiedyś pieniądze. Dlatego już od najmłodszych lat warto edukować dzieci na temat finansów. Żeby osiągnąć rezultat musimy przekazać dziecku zdrowe przekonania dotyczące pieniędzy, jak i również rozwinąć jego świadomość w tym zakresie. Jak wychować świadome finansowo dziecko?

1. Bądź przykładem dla swojego dziecka.

”Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”. Dzieci uczą się już od najmłodszych lat, jak funkcjonować i to my jesteśmy dla nich wzorem do naśladowania. Możemy tłumaczyć swoim pociechom, jak ważny jest szacunek do pieniędzy, ich oszczędzanie i niemarnowanie, ale jeśli sami zaniedbujemy te aspekty o których mówimy, nasze dzieci nas nie posłuchają! Przykładowo nie możemy wymagać od dziecka, by nie wydawało swoich kieszonkowych na głupoty, jeśli sami mamy tendencje do kupowania niepotrzebnych rzeczy do domu. Nie możemy mówić, że w domu teraz się oszczędza pieniądze jeśli cały czas kupujemy drogie rzeczy. Warto być konsekwentnym, a nawet jeśli zmienimy zdanie, to tłumaczyć dziecku, że cały czas uczymy się i popełniamy błędy.

fot.unsplash

2. Pokaż dziecku jak działają pieniądze na przykładzie kieszonkowego

Od pewnego wieku można zacząć dawać dzieciom kieszonkowe, tak aby pokazać im ich wartość w praktyce. Jak to mówią – pieniądze nie spadają z nieba. Tym samym można nauczyć dziecko praktycznego odkładania pieniędzy np. na zabawkę o której marzy. Stopniowe dawanie pieniędzy pozwoli rozwinąć cierpliwość u dziecka i sprawi, że będzie miało ono większy szacunek do zakupionej rzeczy.

3. Kup ciekawe książki o tematyce finansowej

Dzieci uwielbiają poznawać samodzielnie świat. Wiele z nich uwielbia czytać, więc może warto przekazać im ciekawe propozycje książkowe o finansach? Oczywiście te dopasowane do ich wieku, tak aby mogły całkowicie zrozumieć ich treść. Przykładowo można zakupić im książkę Finansiaki, której autorką jest Julia Chruścielewską. Książka przystępnie tłumaczy świat finansów, uczy samodzielnego, krytycznego myślenia i zachęca do dyskusji całą rodzinę. Inną, interesującą propozycją jest też książka Ekonomia. To, o czym dorośli ci nie mówią. Bo często sami nie wiedzą. Autorem pozycji o przewrotnym tytule jest Bogusław Janiszewski. W prosty i zrozumiały sposób tłumaczy, czym są pieniądze, podatki czy budżet pańswa.

4. Zachęcaj dzieci do wykonywania drobnej pracy za niewielkie pieniądze

Może to być wyprowadzenie psa sąsiadki, wynoszenie śmieci czy sprzedawanie swoich rysunków. To naturalnie zachęca je do aktywności i buduje w nich naturalną przedsiębiorczość. Starsze dzieci można przekonać do sezonowej pracy przy zbiorze owoców albo roznoszeniu ulotek. Warto uczyć je obycia z pracą i pieniędzmi już od najmłodszych lat, tak aby były one później zaradne w życiu i umiały sprostać większym obowiązkom w dalszej pracy.

5. Tłumacz, że pieniądze są ważne, ale nie są wszystkim

Warto tłumaczyć dzieciom, że pieniądze są neutralnym narzędziem i mogą być zarówno wykorzystane do dobrych celów, jak i tych złych. Można bowiem być rozrzutnym, ale można też pomnażać swoje pieniądze. Można też dzielić się nimi z innymi, co sprawia że dobro zawsze wraca, a często i same pieniądze. Najlepiej będzie wytłumaczyć takie pojęcia, jak akcje charytatywne, filantropia i zbiórki finansowe. Warto tłumaczyć, że nie każdy ma tyle samo pieniędzy, ale to nigdy nie określa jego wartości i tego, jakim jest człowiekiem. Z tego względu warto mieć szacunek do wszystkich ludzi i w miarę możliwości pomagać innym.

6. Buduj poczucie własnej wartości u swoich dzieci

Nic nie jest tak ważne w życiu, jak poczucie własnej wartości. Wpływa ono nie tylko na sferę finansową, ale też na nasze relacje z innymi ludźmi, nasze podejście do rozwiązywania problemów czy chęć do tego, by rozpocząć nowe przedsięwzięcie. Warto powtarzać swoim dzieciom, że zawsze będziemy w nie wierzyć i że na pewno poradzą sobie w życiu. Nasze wsparcie w tej kwestii jest niezastąpione.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here