Przyjmujemy, że status normalnego zajęcia ma wyłącznie praca w wymiarze ośmiu godzin. Oczywiście ta wykonywana na pełen etat. Często nie zastanawiamy się nad tym, ile powinniśmy i ile chcielibyśmy pracować. Wstajemy codziennie rano po to, by zarobić na chleb i spłacić zaległe rachunki. Oczywiście, najlepiej byłoby robić to, co się kocha i to spieniężać. Jednak nie każdy może sobie na to(jeszcze) pozwolić. Zależy to przecież od naszych umiejętności, chęci i możliwości. Jednego i trzeciego dnia mamy świetną motywację do działania, ale czwartego już odliczamy godziny do weekendu. Szybko zdajemy sobie sprawę, że nie możemy być produktywni przez cały dzień. Zastanawiałeś/aś się nad tym, ile czasu powinno zająć Ci wykonanie swoich obowiązków? Jak długo powinniśmy pracować?

fot.unsplash

Zmora naszych czasów – ośmiogodzinny system pracy

36,8 godzin – tyle wynosi średnia ilość godzin, jaką poświęcamy na pracę zawodową. Jest to średnia wyliczona na podstawie obliczeń długości tygodnia pracy w 40 krajach świata. Najwięcej pracuje się w Grecji(średnio 42 h tygodniowo), a najmniej w Danii, gdzie obywatele pracują średnio 33 godziny. Biorąc pod uwagę kraje pozaeuropejskie, możemy zainteresować się krajem Papua Nowa Gwinea, w którym pracuje się średnio 30 h tygodniowo. Co najciekawsze – mieszkańcy nie narzekają na zarobki.

Zadaj sobie pytanie, czy klasyczny etat na 40 h jest dla Ciebie. Czy chcesz, aby tyle wynosiła zawsze Twoja praca? Każdy musi sam odczuć, co jest dla niego najlepsze. Jednak na pewno zauważyłeś/aś, że nie potrafisz być produktywny przez cały dzień. To całkowicie normalne i zrozumiałe. W miarę upływu czasu, nasza motywacja do pracy spada, a my zajmujemy się innymi, mniej produktywnymi czynnościami np. scrollowaniem facebooka. Zgodnie z wieloma badaniami naukowymi, jesteśmy w stanie być ściśle skupieni na pracy przez maksymalnie cztery godziny dziennie. To oznacza, że marnujemy swój pozostały czas, który moglibyśmy poświęcić np. na rozwój osobisty, inwestowanie czy.. zarabianie więcej. Zamiast tego odhaczamy codziennie regularną pulę godzin, niezależnie od tego, czy skończymy swoje obowiązki znacznie szybciej. Czy na pewno powinniśmy tyle pracować? Jest to typowe w pracy na etacie – marnowanie czasu. Jeśli szukasz zmiany w swoim życiu, polecamy przeczytać nasze wcześniejsze artykuły:

Biznes i działalność gospodarcza

Praca za granicą. Ile możesz zarobić?

Biznes franczyzowy – czy jest opłacalny?

Biznes z małym lub zerowym wkładem własnym

Jaki kurs warto zrobić, by dobrze zarabiać?

fot.unsplash

Jak ustalić wartość i czas swojej pracy?

Najłatwiej będzie Ci to zrobić, decydując się na własną małą działalność. Początkowo, najlepiej będzie potraktować ją jako dodatek tzw. backup plan. Nie rezygnuj od razu z pracy etatowej. W takim przypadku będziesz mógł mieć poduszkę bezpieczeństwa jak i możliwość poznawania tego, jak działa biznes od podstaw. Zajmij się wykonywaniem tego, co najlepiej Ci wychodzi. Jeśli jesteś nauczycielem w szkole i wiesz, że możesz zarobić więcej na korepetycjach, zdecyduj się na nie. Jeśli Twoją pasją jest szycie, to przekształć to w działalność biznesową. Załóżmy, że wyliczyłeś albo wiesz, że zarabiasz w aktualnej pracy ok. 30 zł na godzinę. Jeśli odpowiada Ci taka stawka, możesz dojść do wniosku, że każdą kolejną godzinę w ciągu dnia możesz spieniężać na taką właśnie wartość. Albo jeszcze lepiej – możesz podwoić tę stawkę. Wtedy mógłbyś pracować o połowę mniej, a zarabiałbyś tyle samo, ile w swojej pracy na etacie. Nie bój się dobrze wyceniać swoich umiejętności.

Każda godzina Twojego życia jest przemijalna, ale każdą godzinę możesz spieniężyć. Jeśli zależy Ci na zarobku 3000 zł miesięcznie, w przypadku zarabiania 30 zł/h wystarczy Ci na to 100 h pracy. Jeśli wiesz, że pracujesz efektywnie tylko 4 h dziennie, możesz zdecydować się na codzienną pracę 6 razy w tygodniu( plus jedna godzina). Dzięki temu możesz pracować mniej, a wydajniej. Pozostały czas możesz wykorzystać na obmyślanie w jaki sposób możesz to opatentować lub po prostu cieszyć się swoim życiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here