Praca za granicą. Emigracja zarobkowa jest częstym zjawiskiem we współczesnym świecie nastawionym na rozwój. Szczególnie ma to miejsce w naszym własnym kraju. Coraz więcej Polaków wyjeżdża chętnie za granicę, aby zarobić. Doceniamy możliwości, jakie możemy osiągnąć w innych, zamożniejszych krajach. Wyjazd zarobkowy jest często podyktowany chęcią poszerzenia swojej wiedzy o świecie, danej kulturze i swoim własnym fachu. Chcemy oczywiście też lepszej przyszłości dla siebie i swoich dzieci. Mimo, że w Polsce rośnie płaca minimalna, wciąż może nam się bardziej opłacać pobyt i praca w innych krajach. Z tego względu Polacy są najczęściej emigrującą nacją. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się, ile możesz zarobić za granicą. 

Gdzie Polacy chcą wyjeżdżać za pracą?

Polacy wyjeżdżają najchętniej do Niemiec, Czech, Holandii, Danii, Norwegii i Wielkiej Brytanii. Częstym kierunkiem jest też Islandia i Irlandia w której nasza nacja stanowi znaczną mniejszość kulturową. Polacy wyjeżdżają do pracy zarówno na stałe, jak i na okres tymczasowy. Łącznie za granicami kraju przebywała około 18 milionów naszych rodaków, również poza granicami Unii Europejskiej. Jeśli chodzi o pracę tymczasową, ta liczba wynosi 2,54 miliona. Według badań Work Service co piąty młody Polak poniżej 35 roku życia przymierza się do emigracji zarobkowej.

fot.unsplash

Praca tymczasowa za granicą

Praca fizyczna w budownictwie, na produkcji i przy zbiorze owoców. Są to przykładowe najczęstsze oferty pracy zarobkowej, które kuszą Polaków. Zatrudnienie znajdują również w branży mechanicznej i samochodowej. Najczęściej udaje im się dostać pracę za pośrednictwem Agencji Pracy. Ile można zarobić pracując tymczasowo za granicą?

W układach zbiorowych pracy dla pracowników tymczasowych jest ustalone obowiązujące wynagrodzenia minimalne. Aktualnie jest to 9,79 € brutto na godzinę w krajach zachodnich oraz 9,49 € brutto na godzinę we wschodnich krajach związkowych. Przekłada to się na 42,5 polskich złotych za godzinę wykonywanej pracy. Najwięcej za godzinę można zarobić w Szwajcarii – jest to stawka nawet 30 euro brutto za godzinę pracy, co przekłada się na 120 polskich złotych. Jest to 8 razy wyższa stawka niż w rodzimym kraju na umowie zleceniu. W Norwegii minimalna stawka wynosi 22,60 euro brutto za godzinę pracy, a w Danii średnio 20 euro brutto.

fot.unsplash

Przykładowe najlepiej opłacane profesje za granicą

Opiekun osób starszych w Niemczech – 1200-1500 euro na rękę miesięcznie. Przekłada to się na 4800 -7500 polskich złotych miesięcznie.

Asystent medyczny w Niemczech – 1600-3000 euro na rękę miesięcznie. Przekłada to się na 6400 – 12 000 polskich złotych miesięcznie.

Kierowca w Niemczech –  w zależności od regionu i firmy zatrudniającej, zawodowi kierowcy zarabiają 1800 – 4500 euro brutto miesięcznie.

Elektryk w Niemczech – średnie zarobki wykwalifikowanego elektryka wynoszą 6 770 euro brutto miesięcznie.
Kelner/ka w Wielkiej Brytanii – pracownik otrzymuje od 300 do 550 funtów tygodniowo za 55 tygodni pracy( miejscowość Beaconsfield)
Pracownik magazynowy w Holandii – pracownik tymczasowy pracujący na magazynie otrzymuje 10,49 euro brutto za godzinę pracy.
Zawodowy kierowca C+E w Holandii – kwalifikowany kierowca otrzymuje 11,90 euro brutto za godzinę pracy.
Praca na farmie krów w Holandii – pracownik fizyczny otrzymuje około 80 DKK(46 zł) za godzinę pracy.
Sprzątanie w Holandii – pracownik sprzątający otrzymuje około 80-90 DKK(46-52 zł) za godzinę pracy.
Pakowanie pomidorów w Holandii – pracownik otrzymuje 9,44 euro brutto za godzinę pracy.
Zwalczanie chwastów jednoliściennych w kukurydzy
fot.unsplash

Finansowe benefity w pracy za granicą

Oprócz wysokich zarobków na miejscu czekać mogą również finansowe benefity. Pracodawcy odpowiedzialni za organizację i przyjazd pracownika do kraju, często opłacają również ich zakwaterowanie. W przypadku 94% ofert zapewniają oni lokum swoim pracownikom tymczasowym. Transport do kraju jest również często opłacany. Pracownicy w branży opieki, gastronomii i turystyki mogą również liczyć na wyżywienie w miejscu pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here