fot.unsplash

Emerytura i życie Twoich marzeń. Starość bywa nazywana jesienią życia. Tylko od nas zależy, jak ją spędzimy i czy będzie to okres, który przeżyjemy godnie i z radością, nie musząc martwić się o swoje finanse. Kwestie emerytur bywają tematem niewybrednych żartów, dyskusji i sporów. Ten temat potrafi obudzić nasze najgłębsze obawy o przyszłość. Zamiast myśleć o zasłużonym wypoczynku i cieszyć się spokojem, zwykliśmy zadawać sobie pytania, czy aby na pewno sobie poradzimy. Szczególnie ma to miejsce w rodzimym kraju, w którym płaca minimalna ledwo starcza na pokrycie podstawowych kosztów związanych z życiem. Niestety nie możemy liczyć wyłącznie na pomoc od państwa, a szczególnie od ZUS-u. Aby nasza emerytura nie musiała spędzać nam snu z powiek, należy zawczasu wziąć sprawy w swoje ręce i samemu o nią zadbać. Już dziś pojawiają się pytania, co możesz zrobić, aby wiodło Ci się jak najlepiej. Koniecznie czytaj dalej.

Czy sobie poradzę? Co jeśli nie zgromadzę wystarczającego majątku? Co mogę zrobić, by mieć życie moich marzeń na emeryturze? Praktyczne porady, jak zabezpieczyć się na starość.

fot.unsplash

Dbaj o swoje zdrowie

To jedna z najczęściej słyszanych rad, a mimo swojej powtarzalności jest bardzo istotna. O Twoje zdrowie nie zadba partner, rodzina, dziecko czy państwo. Sam jesteś odpowiedzialny/a za swoje zdrowie, za to jak spędzasz swój wolny czas i to, co wkładasz do ust, nazywając odżywiającym posiłkiem. Zdrowa dieta zapewnia siły do życia, wzmaga kreatywność i utrzymuje ciało w elastyczności i dobrej kondycji. Starość i zniedołężnienie na wózku wcale nie musi stawać się realnym scenariuszem. Możesz w wieku 80 lat wciąż biegać maratony, pływać i brać udział w spływach kajakowych. Dbaj o podstawy, wtedy będziesz w stanie iść dalej, zarabiać więcej i wciąż sprawnie przyswajać nowe informacje z interesujących Cię dziedzin.

fot.unsplash

Zadbaj o dochód pasywny/zarabiaj z kilku źródeł

W skrócie – miej wiele prac, łap się różnych ”fuch” i nigdy nie zwalniaj. Tak, aby nie była Ci potrzebna tylko jedna, mierna emerytura. Dzięki temu, że będziesz miał/a dochody z wielu różnych źródeł, nie będziesz musiał być zależny/a od jednego źródła zarobku. Tak samo jak osoba, która w młodości nie była zależna od jednego etatu, tak Ty staraj się dbać zawsze o przypływ z różnych źródeł. Najlepiej żeby przynajmniej jedno zajęcie w życiu zapewniało Ci stały dochód pasywny, który za Ciebie pracuje. Co jeśli stracisz swoje źródło dochodu? Czasem nieciekawa sytuacja potrafi wywołać zmiany i wywrócić życie do góry nogami. Naucz się zawczasu przygotowywać plan budżetowy i plan finansowy, aby przygotować się na nieprzewidziane konsekwencje. Staraj się oszczędzać przynajmniej 100-200 zł miesięcznie.

Najlepiej jest zacząć to działanie przed 25 rokiem życia, gdy jeszcze jesteśmy w fazie nauki najważniejszych zagadnień związanych z pomnażaniem zysków. To również czas, gdy najlepiej wykształcamy nasze świadome nawyki na resztę życia. Można by powiedzieć, że jest to nasze ”dorosłe dzieciństwo”. Jednak tak naprawdę lepiej uczyć się późno niż wcale!

Pozbądź się z głowy typowego myślenia o emeryturze

Emerytura nie musi oznaczać jedynie obowiązkowego wycofania się z życia zawodowego po osiągnięciu wieku ustalonego przez rządzących. Na dobrą sprawę można przejść na nią nawet w wieku 35 lat. W krajach zachodnich powstał ruch FIRE(Financial Independence, Retire Early), którego zwolennicy dążą do osiągnięcia wolności finansowej poprzez regularne generowanie zysków ze swoich wcześniejszych inwestycji. Jakie są zalety tego rozwiązania? Można poświęcić więcej czasu na rozwój,podróże czy naukę o tym.. jak zarabiać jeszcze więcej( np. by przekazać pieniądze swoim dzieciom). Odczarowanie stereotypu siwego staruszka siedzącego w fotelu i liczącego każdą złotówkę, może przynieść nam trochę otuchy.

Otwórz się na nowe możliwości i mieszkanie w nowym miejscu

Możesz wyemigrować i znaleźć stabilną przystań, w której spędzisz jesień życia. Dobrym pomysłem może być małe kanadyjskie miasteczko Whycocomagh. Zapraszający piszą, że potrzebuję tam ludzi do zaludnienia wyspy. Do obowiązków zawodowych należeć będzie zajmowanie się sklepikiem Farmer’s Daughter. Zarobki nie są szczególnie wysokie, ale otrzymuje się własną ziemię na budowę własnego domu. Jest to ciekawa propozycja na zabezpieczenie na emeryturę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here