fot.unsplash

Czym jest dobry zespół bez wykwalifikowanych pracowników? Coraz więcej pracodawców stawia na rozwój swoich podwładnych i organizuje szkolenia wewnętrzne w firmie. Inwestowanie w szkolenia pracownicze to coraz częstszy wybór wielu pracodawców. Rośnie powszechna świadomość tego, jak ważne jest efektywne działanie całego zespołu. W firmach powstają nowe działy HR, zajmujące się budowaniem ścieżki zawodowej i rozwoju pracowników. Organizowanie nowych przedsięwzięć i szkoleń jest inwestycją, która zwraca się w zawrotnym tempie. Wyszkolona kadra kierownicza to największy sukces każdego zakładu. Inwestowanie w szkolenia pracownicze – o czym warto wiedzieć? Zachęcamy do dalszego czytania.

fot.unsplash

Szkolenia pracownicze przyczyniają się do rozwoju całej firmy

W Polsce wciąż brakuje specjalistów z wielu dziedzin. Najdynamiczniej rozwija się branża IT, sektor usług finansowych i sektor usług logistycznych. Pracodawcy cenią sobie możliwość posiadania wykwalifikowanych pracowników w swoim zespole. Dobry szef   chwali i docenia pracę swoich podwładnych. Zauważa, gdy ktoś wykona swoje obowiązki szybciej i dokładniej albo wykaże się innowacyjnością np. przy nowym projekcie zawodowym. Nic dziwnego, że w pewnym momencie rozważa on inwestowanie w określone szkolenia pracownicze, dzięki którym jego podwładni będą mogli znacznie podnieść swoje kwalifikacje.

Organizowanie szkoleń pracowniczych przyczynia się do budowania większej lojalności i poczucia tożsamości pracownika z firmą. Dzięki temu czuje on bezpieczeństwo swojego zatrudnienia w zakładzie. Z pewnością wydatki na profesjonalne szkolenia pracownicze nie należą do najtańszych. Jednak każda inwestycja ma szansę zwrócić się i przynieść firmie korzyści w przyszłości. Jest to tańsze rozwiązanie niż przyszła wymiana kadry pracowniczej. Dzięki szkoleniom pracowniczym można uniknąć wielu błędów, które popełniają zazwyczaj niekompetentni i nieprzygotowani pracownicy. Tak naprawdę pracodawcy będą mogli obyć się bez zbędnych zadań, takich jak zwolnienia i rekrutacje nowych pracowników.

Szkolenia pracownicze przyczyniają się do integracji pracowników

Każde szkolenie przyczynia się do większej integracji pracowników. Dzięki spotkaniom na wspólnych kursach, warsztatach i wyjazdach, pracownicy mają możliwość poznania się od bliższej strony. Wpływa na to na zbudowanie między nimi pozytywnych relacji. Pracownik, który ma dobre skojarzenia z firmą i współpracownikami, będzie chętniej wykonywał swoje codzienne obowiązki. Trudniej będzie też skusić go propozycją pracy w konkurencyjnej firmie. Będzie mógł on zawsze pójść na kompromis, jeśli dotychczasowe warunki zatrudnienia przestaną być dla niego atrakcyjne. W związku z posiadaniem pożądanych kompetencji, firma będzie starała się przystanąć na ewentualne zmiany w charakterze pracy, tak aby nie stracić wykwalifikowanego pracownika.

fot.unsplash

Czego można nauczyć się na szkoleniach pracowniczych?

Inwestowanie w szkolenia pracownicze stanowi element zarządzania zasobami ludzkimi. Człowiek uczy się całe życie, a w raz z rozwojem współczesnych technologii i rozwoju danej branży, musi stale aktualizować swoją wiedzę. W każdej branży pracownik potrzebuje wypracowania określonych kompetencji miękkich jak i kompetencji twardych.

  • Szkolenia kształtujące kompetencje psychospołeczne tzw. szkolenia miękkie. Przyczyniają się one do rozwinięcia umiejętności z zakresu komunikacji interpersonalnej. Kursanci rozwijają w sobie asertywność, komunikatywność i uczą się jak pracować w zespole. Przykładem szkolenia z zakresu rozwijania kompetencji miękkich może być Szkolenie Menadżerów, które umożliwia zdobycie umiejętności związanych z budowaniem i zarządzaniem zespołem. Innym przykładem jest np. szkolenie z zakresu Obsługi Klienta Biznesowego albo ogólne Szkolenie Sprzedażowe.
  • Drugim typem szkoleń pracowniczych są szkolenia specjalistyczne i eksperckie umożliwiające zdobycie wiedzy z zakresu interesującej nas dziedziny. Są to  tzw. szkolenia twarde. Przykładem mogą być szkolenia informatyczne, szkolenia z zakresu obsługi maszyn, z zakresu kadr i płac, itp.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here