fot.unsplash

Coraz częściej zastanawiamy się nad tym, jak bezpiecznie ulokować nasze ciężko zarobione pieniądze. Dostrzegamy potencjał, jaki niosą za sobą metale szlachetne, w tym złoto inwestycyjne. Warto wiedzieć, że złoto zachowuje swoją wartość nawet w czasach największego kryzysu gospodarczego. Historia pokazuje, że stanowi ono doskonałe zabezpieczenie przed szalejącą inflacją. Inwestycja w złoto staje się zatem najpewniejszym sposobem na zachowanie wartości pieniądza w niezmiennym stanie, niezależnie od panującej sytuacji gospodarczej. Jak zadbać o stałą wartość zakupionego złota? W jaki sposób można je przechowywać? Jest na to kilka, sprawdzonych sposobów.

fot.unsplash

Najważniejsza kwestia – zadbanie o zakupiony kruszec

Złoto jest obecnie najbardziej rozpowszechnionym metalem na świecie, a jednocześnie najmniej dostępnym, jeśli mowa o kruszcu stricte inwestycyjnym. To sprawia, że nawet najmniejsza skaza jest w stanie znacząco obniżyć jego wartość. Złoto jest najczęściej zakupywane w formie atrakcyjnej biżuterii, numizmatów, monet bulionowych i sztabek. Są one dosyć miękkie, więc są też narażone na uszkodzenia, zarysowania i odciski od palców. To właśnie sprawia, że kruszec może nie sprzedać się w oryginalnej cenie. Co można zrobić, aby uniknąć uszkodzeń zakupionego złota?

  • Nie należy dotykać powierzchni zakupionego kruszcu. Jeśli już koniecznie musimy wyjąć złoto, to najlepiej zrobić to przy użyciu białych, czystych rękawiczek. Musimy pamiętać o tym, że każdy odcisk i zarys na powierzchni, nawet jeśli niewidoczny, istotnie odbije się na jakości kruszcu.
  • Jeśli złoto zostało zakupione w postaci sztabek, starajmy się go z nich nie wyjmować. Natomiast jeśli zaistnieje taka potrzeba, należy pamiętać o użyciu białych rękawiczek i łapaniu za brzegi kruszcu(są to standardowe zasady co do obchodzenia się ze złotem)
  • Jeśli złoto zostało zakupione w większej ilości, należy zadbać o to, aby poszczególne sztuki nie dotykały powierzchni pozostałych.
  • Zakupione monety i sztabki podnosimy chwytając je wyłącznie za ich brzegi.

I co najważniejsze..

  • Złoto jest odporne na naturalne czynniki zewnętrzne, ale w raz z upływem lat jego wygląd może zmienić się, co jest uznawane za normalne. Jeśli na zakupionej złotej monecie znajduje się naturalnie występująca patyna, to absolutnie nie wolno próbować jej zdjąć lub usuwać z powierzchni. Takie działanie spowoduje, że możemy nieodwracalnie uszkodzić monetę, obniżając znacznie jej wartość. Patyna powstaje naturalnie w wyniku zetknięcia się powietrza z kruszcem i absolutnie nie obniża wartości monety.
fot.unsplash

Gdzie najlepiej przechowywać zakupione złoto?

W zależności od tego, jaką kwotę ulokowaliśmy w złocie, potrzebne będą różne metody na jego przechowanie. Jeśli ulokowaliśmy niewielkie kwoty, można przechowywać kruszec w domu. Polecany jest do tego niewielki sejf, który można wmurować w ścianę. Najlepiej jest wprowadzić do niego klucz zabezpieczeń i alarm w razie nagłego włamania. Istotne jest to, aby sejf nie rzucał się w oczy i był zasłonięty np. przez meble.

Jeśli w złoto została ulokowana większa kwota, można rozważyć przechowanie go w banku, prywatnych firmach lub u sprzedawcy.

  • Przechowywanie złota w skrytkach bankowych to jedna z bezpieczniejszych form przechowywania kruszcu w czasie względnego pokoju. Nie wszystkie banki posiadają możliwość ochrony sejfu, ze względu na niszowość tej usługi. Opłata za roczne przechowywanie i ochronę skrytki wynosi od 350 do 500 zł(np. w PKO BP).
  • Skryki depozytowe w prywatnych zakładach np. w firmie Twój Skarbiec(Lublin), Bezpiecznym Skarbcu( Warszawa), Śląskim Sejfie, Mennicy Wrocławskiej itp. Ceny za przechowywanie złota są zazwyczaj wyższe niż w bankach ze względu na większe bezpieczeństwo zachowania wszystkich środków np. w czasie kryzysu.
  • Przechowywanie złota u sprzedawcy/producenta – firmy, które zajmują się produkcją lub sprzedażą złota, oferują również możliwość jego przechowywania. Tak samo jak banki gwarantują wprowadzenie licznych zabezpieczeń sejfu. Warto korzystać z najbardziej zaufanych i sprawdzonych firm.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here