fot.unsplash

Życie pisze różne scenariusze, a my musimy zarabiać pieniądze, by sprostać codziennym wyzwaniom. Czy wiesz, ile potrzebujesz mieć środków, by móc utrzymać się i stworzyć bezpieczną poduszkę finansową? Inflacja, strata pracy, podwyżki, przymusowe wydatki, ciężki wypadek – to wszystko może przydarzyć się każdemu. 

Pieniądze są tym, czego potrzebujemy w każdej sytuacji. Przyjmuje się, że każdy z nas jest w stanie odłożyć miesięcznie 10% kwoty, jaką zarabia. Jest to absolutne minimum, by móc mieć zawsze w zanadrzu większą kwotę na niespodziewane wydatki. Zarabiając i odkładając choć niewielką sumę np. 100 zł jesteśmy w stanie zgromadzić 1200 zł w skali całego roku. Jeśli zarabiasz 3000 zł miesięcznie, odłożenie tylko 100 zł z pewnością nie stanowi większego problemu. To tylko odpuszczenie sobie kupna jednego markowego swetra w miesiącu. Odłożenie pozostałych 200 zł też nie powinno stanowić większego wyzwania. 

fot.unsplash

Ile potrzebuję zarabiać?

Bez względu na to, czy pracujemy dla kogoś, czy prowadzimy własną firmę, zabezpieczenie finansowe jest podstawą. Potrzebujemy zarabiać tyle, aby móc stworzyć sobie własną finansową poduszkę bezpieczeństwa. Stanowi ona pewne zabezpieczenie w przypadku np. ciężkiej choroby czy utraty pracy. Przyjmuje się, że powinniśmy zarabiać/i/oszczędzać na tyle, by móc przeżyć minimum 6-12 miesięcy bez jakiegokolwiek dochodu. W praktyce oznacza to, że jeśli Twoje miesięczne wydatki zamykają się w mniej więcej 3000 zł, potrzebujesz dążyć do zbudowania majątku wartego minimum 18 tysięcy złotych. Pozwoli Ci to przeżyć przez pół roku bez pracy. Mowa oczywiście o sytuacji w której jesteś odpowiedzialny tylko za siebie. Wydatki rosną wraz z wiekiem, co jest naturalnym zjawiskiem, gdyż pojawiają się nowe zobowiązania, dzieci, potrzeby mieszkaniowe, itd. Nazywa się to finansowym cyklem życia.

Finansowy cykl życia

Faza dzieciństwa, faza edukacji, faza zakładania rodziny, faza budowania kariery zawodowej i faza emerytury. Jest to ogólny zarys tego, jak przebiega życie przeciętnego człowieka. Oczywiście u każdego może przebiegać to inaczej, ale wszyscy działamy według pewnego schematu działań. Na każdym etapie życia potrzebujemy większych lub mniejszych środków finansowych. W fazie zakładania rodziny powinniśmy mieć już stałą pracę i pomysł na życie. Możemy potrzebować nawet pięciokrotność sumy, jaką zarabialiśmy będąc na studiach. Faza budowania kariery to etap, który determinuje to, jak potoczy się nasze dalsze życie i ile będziemy w stanie odłożyć na emeryturę. Jeśli nie zakładaliśmy rodziny, potrzebujemy zapewne mniej niż w przypadku posiadania dzieci.

fot.unsplash

Czy potrzebuję zmienić pracę?

Warto wiedzieć, że praca za minimalną pensję krajową może i zaspokoi nasze podstawowe potrzeby życiowe, ale nie będzie stwarzała możliwości do sukcesywnego oszczędzania i inwestowania zarobionych środków. W wielu przypadkach można zdobyć wyższe stanowisko w obecnej firmie. Wymaga to solidnego przyłożenia się do obowiązków, cierpliwości i punktualności. Wiele firm umożliwia nam osiągnięcie awansu wewnętrznego, dzięki darmowym szkoleniom. W każdej branży pracownik potrzebuje wypracowania określonych kompetencji miękkich jak i kompetencji twardych, które przydadzą mu się na drodze zawodowej i nie tylko. Jeśli Twoja firma nie stwarza możliwości do rozwoju i osiągnięcia awansu, zastanów się poważnie nad zmianą pracy. Niekiedy jest to jedyne wyjście, które umożliwi Ci zarabianie więcej. W przypadku wielu osób zmiana pracy oznacza założenie własnej działalności, lecz nie każdy ma pewność, że zainwestowane pieniądze na pewno zwrócą się ze znacznym zyskiem. Niech pierwszy uderzy w stół ten, kto nigdy nie mógł zmotywować się do zmienienia aktualnego stanu w swoim życiu. Zazwyczaj pierwszy krok ku zmianie pracy jest tym najtrudniejszym.

Należy pamiętać, że bez odpowiedniej sumy pieniędzy nie mamy możliwości na zabezpieczenie siebie i prowadzenie dostatniego życia. Spełnianie swoich celów poprzez świadome inwestowanie i oszczędzanie środków, potrafi uczynić nasze życie bardziej satysfakcjonującym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here