Oszczędzanie poprzez dodawanie i świadome inwestowanie – usługi bankowe. Czyli o tym w jaki sposób możemy pomnażać swoje środki finansowe i nie tylko.

Banki wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klienta i oferują szereg produktów bankowych. Są to usługi sprzedawane w celu zaspokojenia potrzeb konsumentów. Starannie dopracowana strategia zapewnia korzyści finansowe zarówno dla instytucji bankowej, jak i dla klienta. To co charakteryzuje usługi bankowe, to ich dostępność, opłacalność i zróżnicowanie, tak aby wpasowywały się w potrzeby danego konsumenta. Do najpopularniejszych usług oferowanych przez banki należą kredyty, lokaty bankowe i konta oszczędnościowe. W dzisiejszym artykule dowiesz się więcej o tych konkretnych usługach. Pod lupę weźmiemy lokaty bankowe i konta oszczędnościowe.

fot.unsplash

Oszczędzanie pieniędzy na lokatach bankowych

Oszczędzanie może zaprocentować i przynieść nam dodatkowe zyski! Lokując pieniądze np. na lokatach bankowych, jesteśmy w stanie uzbierać po latach konkretną kwotę, którą możemy wydać np. na własny samochód albo większą inwestycję. Lokata bankowa jest jedną z najprostszych metod na sukcesywne oszczędzanie pieniędzy. Wystarczy, że wpłacimy pieniądze na wybraną przez siebie lokatę bankową o konkretnym oprocentowaniu na określoną kwotę i okres trwania. Po upływie tego czasu, wpłacone pieniądze zwrócą się wraz z odsetkami. Warto pamiętać, że nawet oszczędzając możemy pomnażać nasz majątek. Pieniądze trzymane ”w skarpecie” nie zmieniają swojej wartości rynkowej, a nawet mają tendencję spadkową. Dlatego lepiej jest zabezpieczyć swoje środki przed inflacją i po czasie czerpać zyski z tego działania. Dowiedz się, jak możesz jeszcze chronić swoje pieniądze przed inflacją.

fot.unsplash

Rodzaje lokat bankowych

  • Terminowa – rodzaj lokaty bankowej zakładanej na określony czas. Możemy założyć ją na jeden dzień, miesiąc, dwa miesiące, okres kwartalny itd.
  • Jednodniowa – rodzaj lokaty terminowej skierowanej do przedsiębiorców lub osób dysponujących większymi środkami. Jak sama nazwa wskazuje zakłada się ją na 24 h, a upływie tego czasu możemy korzystać ponownie z naszych środków wraz z odsetkami.
  • Rentierska – jest to lokata skierowana do osób zamożnych, które chcą zabezpieczyć swoje oszczędności i czerpać zyski z odsetek. Zaletą lokaty rentierskiej jest fakt, że pieniądze wraz z odsetkami są regularnie wypłacane na konto właściciela.
  • Strukturyzowana – jest to lokata łącząca w sobie cechy lokaty terminowej i inwestycji na rynkach finansowych. Dzięki wpłaceniu kapitału z części inwestycyjnej, możemy uzyskiwać wysokie dochody.
  • Automatyczna – jest to lokata dzięki której możemy odłożyć środki wykraczające poza wcześniej ustaloną kwotę. Jeśli danego miesiąca zarobimy więcej niż np. standardowe 10 000 zł, wszystkie dodatkowe środki trafią na lokatę automatyczną.
  • Dynamiczna – lokata bankowa charakteryzująca się zmiennym lub niskim oprocentowaniem. Możemy wycofać się z niej przed terminem i nie tracić przy tym odsetek.
  • Mobilna – lokata bankowa zakładana w aplikacji mobilnej banku. Może mieć formę lokaty terminowej(w tym jednodniowej) lub dynamicznej.
  • Negocjowana – jest to lokata bankowa, której oprocentowanie możemy wynegocjować z bankiem.

Oszczędzanie na koncie oszczędnościowym

Możemy również wpłacać nasze środki na konto oszczędnościowe. Najprościej jest porównać je do świnki skarbonki z tym, że jesteśmy w stanie zarobić na oszczędzaniu. W przeciwieństwie do lokaty bankowej, na koncie oszczędnościowym pieniądze nie są ”zamrożone” i możemy wpłacić na nie dowolną sumę np. nawet 50 zł. Konto oszczędnościowe sprawdza się w sytuacji, gdy chcemy elastycznie zarządzać pieniędzmi i gdy chcemy wypłacać je w każdej chwili bez utraty odsetek. Jest to zaleta biorąc pod uwagę, że zrywając daną lokatę, tracimy je wszystkie. Wadą może być to, że oprocentowania na kontach oszczędnościowych są przeważnie niższe niż na lokatach bankowych. Na pewno możemy być pewni tego, że w przypadku obu rozwiązań nie stracimy swojego początkowego kapitału. Jest to więc bezpieczne rozwiązanie, jeśli dopiero zaczynamy swoją przygodę z inwestowaniem i nie chcemy nastawiać się na wysokie ryzyko utraty środków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here