Okres studiów to nie tylko czas przedłużonego dzieciństwa i beztroskiej zabawy. Nie jest to również czas na żmudną naukę wyłącznie z książek. W trakcie studiów możemy, a raczej powinniśmy skupiać się na zdobywaniu niezbędnego doświadczenia zawodowego. Sam fakt posiadania dyplomu i tytułu magistra zdecydowanie nie wystarcza, szczególnie w czasach w których dynamicznie rozwija się rynek pracy. W niemal każdym ogłoszeniu o pracę wymagane są konkretne umiejętności, jakie musi posiadać kandydat. Pracodawcy coraz częściej biorą pod uwagę wcześniejsze doświadczenie swojego potencjalnego pracownika. Niezależnie od tego, czy studiujesz stacjonarnie czy zaocznie, warto byś zdobył czas również na aktywności poza studiami. Budowanie swojej ścieżki zawodowej i zdobywanie kompetencji już na studiach zdecydowanie opłaci się w przyszłości. Jak zdobyć cenne doświadczenie zawodowe( i nie tylko) w trakcie trwania studiów?

fot.unsplash

Wymagania przyszłych pracodawców

Zatrudniając się w firmie musimy zawsze sprostać wymaganiom naszych pracodawców. Jeśli właśnie skończyliśmy studia, nie musimy znać się specjalistycznie na naszej branży. Rozległą wiedzę zdobędziemy w trakcie budowania swojej spersonalizowanej ścieżki zawodowej. Co jednak jest potrzebne na sam początek? Jakie są najważniejsze wymagania pracodawców względem pracowników? Najważniejsze są nasze kwalifikacje, a te zdobywamy już na studiach. O co warto więc zadbać przed rozpoczęciem pracy zawodowej? Najważniejsze kompetencje, jakie warto wykształcić już w trakcie studiów:

  • umiejętność pracy w zespole
  • komunikatywność
  • zdolności perswazji i motywowania współpracowników
  • znajomość wiedzy teoretycznej
  • umiejętność radzenia sobie ze stresem 
  • umiejętność zarządzania czasem
  • biegłe posługiwanie się językiem angielskim
  • kreatywność i innowacyjność
  • samodyscyplina
  • sumienność w wykonywaniu powierzonych zadań
  • zaradność
  • zdolność do kompromisów

Jak zdobyć cenne doświadczenie i umiejętności na studiach?

Czasem ilość wymaganego materiału na studiach jest zatrważająca i nie pozwala na skupienie się na pracy w pełnym wymiarze godzinowym. Przy ograniczonej ilości czasu jest to zrozumiałe. Zdobywając wiedzę teoretyczną, nabywamy niezbędne i podstawowe kompetencje twarde. Są one potrzebne do prawidłowego wykonywania przyszłego zawodu. Jednak co z praktyką i rozwijaniem równie istotnych kompetencji miękkich?

fot.unsplash

Praca dodatkowa

Praca sprzedawcy w sklepie, konsultanta w Call center, kelnera czy barmana – czy może to być wartościowe doświadczenie zawodowe? Oczywiście, że tak. Nawet takie zajęcia jak obsługa kasy fiskalnej i wykładanie towaru uczą szacunku do pieniędzy i pracy. Poza tym dzięki temu, że zdobyliśmy doświadczenie w pracy z ludźmi, polepszamy naszą komunikatywność. Dodatkowo możemy nauczyć się wczuwać w potrzeby (ewentualnych) przyszłych klientów w naszej kolejnej pracy. Wobec tego, czy warto zamieszczać w CV swoje doświadczenie zawodowe w pracy za barem? Jak najbardziej, gdyż taka informacja da jasny sygnał naszemu pracodawcy, że żadna praca nam nie straszna.

Doszkalaj się, kiedy możesz

Ważne jest ciągłe doszkalanie się i robienie kursów zawodowych, aby być jak najlepszym w swoim fachu. Rynek pracy rozwija się prężnie i cały czas pojawiają się nowe okazje do tego, by podwyższyć swoje kwalifikacje. Ważne są również regularne praktyki i staże w zawodzie. Nawet jeśli nie są one aż tak dobrze płatne, to niekiedy pozwalają zdobyć cenną wiedzę i rozeznanie, jaka praca nam najbardziej odpowiada.

fot.unsplash

Dołącz do organizacji studenckiej

Działalność zespołowa z innymi studentami uczy komunikatywności i współpracy. To dobry pomysł by wreszcie wykazać się inicjatywą i rozwijać swój potencjał. Wspólne pracowanie nad projektami pomaga zawczasu poczuć atmosferę, jaka będzie czekała nas w przyszłej firmie.

Bądź aktywny w mediach społecznościowych!

Dobrym pomysłem będzie założenie swojego bloga i umieszczenie tam swojego portfolio, tak aby potencjalni pracodawcy mogli bliżej poznać wykonane projekty. Oficjalne udzielanie się w mediach społecznościowych, opiniowanie i dyskusje – to wszystko ma wpływ na to, w jaki sposób myślą o nas nasi przyszli pracodawcy i klienci. Również warto założyć profil na Linkedin, tak aby mieć możliwość zbudowania sieci kontaktów zawodowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here