fot.unsplash

Inflacja jest zjawiskiem dotyczącym każdego z nas. Zwracają na nią uwagę zarówno przeciętni konsumenci, jak i osoby inwestujące i pomnażające swoje oszczędności. Najprościej ujmując, inflacja oznacza utrzymujący się wzrost cen i usług w gospodarce. Zjawisku inflacji towarzyszy nieuchronny spadek wartości nabywczej pieniądza. Tym samym wzrasta zapotrzebowanie na alternatywne środki posiadające niezmienną wartość. Szuka się również sposobów dzięki którym można skutecznie zabezpieczyć swoje oszczędności. Jeśli chcemy ochronić nasze pieniądze, najgorszym sposobem jest trzymanie ich w domu. Pieniądze ”lubią” być w obiegu, a odpowiednio zainwestowane, wracają zawsze z dodatkowym zyskiem. Co zrobić, aby nie stracić swoich środków w obliczu wzrostu cen? Jak skutecznie chronić pieniądze przed inflacją?

Co wpływa na pojawienie się inflacji?

Inflację rozumiemy najczęściej poprzez masowy ”dodruk” pieniędzy. Ich podaż jest uzależniona od działań rządu w sprawach polityki monetarnej i obrotu gotówki. Na inflację wpływa znacząco stan gospodarski krajowej napędzanej poprzez zwiększony popyt konsumencki. Przez to następuje znaczny wzrost cen np. produktów spożywczych i wielu usług. Uznaje się, że inflacja nie powinna przekraczać poziomu 4%, ale też nie powinna spadać poniżej 1%. Ma to związek z ryzykiem pojawienia się deflacji, która również niesie za sobą negatywne skutki tj. zmniejszenie wielkości i opłacalności produkcji, a także nadmierny wzrost wartości pieniądza.

fot. unsplash

W jaki sposób chronić się przed inflacją?

 

Inwestowanie w obligacje skarbowe

Obligacje skarbowe są papierami wartościowymi sprzedawanymi przez Ministerstwo Finansów. Kupując obligacje możemy chronić się przed inflacją. Działają one podobnie do lokat bankowych – wartość naszych pieniędzy rośnie poprzez dodatek odsetek. Warto wybrać obligacje o zmiennym oprocentowaniu, tak aby jak najwięcej na nich zyskać. Ich zaletą jest to, że można je zakupić już za kwotę 100 zł. Ponadto nie wymagają dodatkowych opłat, a ich cena pozostaje jednakowa niezależnie od wysokości przeznaczonych środków.

Inwestowanie w metale szlachetne 

Historia pokazała, że metale szlachetne są odporne na wszelkie kryzysy i załamania gospodarcze. W czasach wojny można było ukryć cały majątek życia w kilku sztabkach złota. Dzięki temu całe rodziny potrafiły przetrwać największy kryzys i tym samym uniknąć skrajnej biedy. Wartość metali szlachetnych wciąż pozostaje taka sama albo wykazuje tendencję wzrostową( w zależności od wahania kursu). W związku z tym inwestowanie w złoto albo srebro zdaje się być najbezpieczniejszym sposobem na ulokowanie swoich oszczędności. Warto bowiem wiedzieć, że cena złota rosła zawsze w trudnych warunkach rynkowych. Koszt 10 gramowej sztabki złota to ok. 1800 zł. Jeszcze tańsze jest srebro, lecz ma ono większe wahania na rynku. Dowiedz się jak zabezpieczać złoto inwestycyjne i czy metale szlachetne mogą być interesem życia.

Inwestowanie w spółki dywidendowe

Chcąc skutecznie zabezpieczyć swoje oszczędności, można zainwestować w spółki dywidendowe. Są to spółki emitujące akcje i wypłacające regularnie tzw. dywidendy, co zachęca inwestorów do zakupu emitowanych przez nie papierów wartościowych. Dywidendy można traktować jako odsetki, które mają jednak wyższą wartość niż te oferowane przez banki. Z tego względu warto zainteresować się inwestowaniem w spółki dywidendowe. Najłatwiej jest zakupić poszczególne akcje poprzez zaufany dom maklerski albo kontrakty CFD.

fot.unsplash

Inwestowanie w nieruchomości

Własne mieszkanie jest inwestycją, która zostaje z nami na całe życie. W dłuższej perspektywie czasowej można je sprzedać z wysokim zyskiem. Jeśli natomiast nie myślimy o sprzedaży, dobrym pomysłem będzie zawsze jego wynajem. Według długoterminowych badań, wartość nieruchomości rośnie szybciej niż ceny w sklepach w wyniku inflacji. Może to być wzrost na poziomie 1-2% ponad obecną inflację. Nieruchomości stanowią więc nie tylko stałe źródło zarobku, ale też zabezpieczenie przed szalejącą inflacją.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here