fot.unsplash

Coraz częściej zastanawiamy się nad tym, jak bezpiecznie ulokować nasze ciężko zarobione pieniądze. Dostrzegamy potencjał, jaki niosą za sobą metale szlachetne. Nie ma co się temu dziwić. Na przestrzeni lat to właśnie lokowanie oszczędności w kruszce było metodą na ich skuteczne zabezpieczenie. Historia pokazała, że metale szlachetne są odporne na wszelkie kryzysy i załamania gospodarcze. W czasach wojny można było ukryć cały majątek życia w kilku sztabkach złota. Dzięki temu całe rodziny potrafiły przetrwać największy kryzys i tym samym uniknąć skrajnej biedy. Wartość metali szlachetnych wciąż pozostaje taka sama albo wykazuje tendencję wzrostową( w zależności od wahania kursu). Warto wiedzieć, że ilość zasobów złota i srebra jest ograniczona, szczególnie złota. Występuje ono bowiem 19 razy rzadziej niż srebro, co czyni je niedostępnym i nadzwyczajnie atrakcyjnym(dowiedz się jak zabezpieczyć zakupione złoto). Inwestowanie w metale szlachetne(również w pallad i platynę) może oznaczać dla nas prawdziwy interes życia. Złoto, srebro, pallad i platyna. Dowiedz się, jak możesz w nie zainwestować.

fot.unsplash

Wolność i niezależność finansowa

Inwestowanie przynosi nam coś czego tak bardzo pragniemy, czyli niezależność finansową. Jest to niezależność od banków, instytucji finansowych i systemów monetarnych. Warto wiedzieć, że na przestrzeni wieków zmieniał się on co kilkadziesiąt lat, a pieniądz tracił regularnie na wartości. W przeciwieństwie do złota i srebra.

Jak zainwestować w metale szlachetne?

Każdy metal szlachetny na swoją określoną wartość i na przestrzeni lat generuje niezmiennie wysokie zyski(należy obserwować poszczególne akcje i kursy inwestycyjne). Zanim zdecydujemy się zakupić pożądany metal, należy dokładnie poznać producentów i sprzedawców, którzy go oferują. Dzięki temu mamy szansę na gwarancję jakości i udany zakup. Każdy surowiec powinien posiadać certyfikaty świadczące o jego oryginalności i niezmiennej jakości oraz informacje o miejscu jego pochodzenia. Możemy zdobyć  interesujące nas metale dokonując zakupów stacjonarnie w Mennicy Krajowej. To jeden z najlepszych sposobów na bezpieczną transakcję. Mennica oferuje nam również możliwość przechowywania i zabezpieczenia naszych metali. W jakiej formie możemy zakupić interesujące nas kruszce? Ogólnie jest kilka form w jakich możemy zakupić metale szlachetne.

Bezpośrednio:

  • Monety bulionowe(lokacyjne)
  • Sztabki inwestycyjne
  • Luksusowa biżuteria

Pośrednio:

  • Poprzez akcje spółek wydobywających np. złoto
  • Pośrednio poprzez fundusze ETF
  • Pośrednio poprzez kontrakty futures
  • Poprzez kontrakty CFD

Dla inwestorów detalicznych produkuje się sztabki o wadze od 1 do 1000 g. Co najciekawsze kupując złoto w postaci małych sztabek, płacimy więcej niż przy większych gramaturach. 10 gramowa sztabka złota kosztuje przeciętnie 1800 zł, a 100 gramowa to wydatek rzędu 17 000 zł. Tym samym możemy oszczędzić równo 1000 zł. Średnia cena półkilogramowej sztabki wynosi około 84 tysięcy złotych. Z kolei zakup kilogramowej sztabki to wydatek rzędu 167 700 zł. Warto wiedzieć, że złoto jest zawsze droższe od srebra, gdyż o wiele ciężej jest je wydobyć i rzadziej występuje w naturze. Ponadto srebro podlega obciążeniu podatkiem VAT w wysokości 23% ceny. Podlega także wahaniom i wykazuje tendencje spadkowe w przeciwieństwie do złota. Można więc samemu wysunąć wnioski, co może być lepszą inwestycją.

fot.unsplash

Pallad i platyna

Nie tylko złoto i srebro. Oprócz złotych i srebnych sztabek możemy zdobyć również monety przetapiane z platyny i palladu. Pallad – tak samo jak złoto, nie występuje często w naturze, a jego wydobycie wiąże się z większymi trudnościami w przeciwieństwie do pozostałych kruszców. To również świadczy o jego wysokiej wartości, która wynika z niedostępności kruszca. Platyna występuje równie rzadko w przyrodzie – jest jej nawet pięciokrotnie mniej niż złota! Za 100 g platyny płaci się obecnie około 14 tys. zł. Oba kruszce przyjmują najczęściej formy monet bulionowych, ale też sztabek inwestycyjnych. Podlegają obciążeniu podatkiem VAT w wysokości 23%.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here