Inwestowanie to najlepsza strategia na zachowanie wartości pieniędzy, jak i ich sukcesywne pomnażanie. Pieniądz cały czas traci na wartości, co sprawia, że naturalnie szukamy alternatywnych metod na ochronę naszego majątku. Jedną z nich jest inwestowanie w wirtualne waluty przyszłości. Kryptowaluty tj. Bitcoin, Dash, Lisk czy Ripple to waluty wirtualne, które zdobywają ogromną popularność u inwestorów detalicznych, ale i również instytucji finansowych, które masowo wykupują Bitcoin. Nie jest to wcale nic nadzwyczajnego, jeśli weźmiemy pod uwagę, że inwestycja może zwracać się na naprawdę wysokim poziomie. Lokując nasz kapitał w kryptowaluty, możemy liczyć na zyski na poziomie kilkuset, a nawet kilku tysięcy procent zainwestowanej kwoty.
Kryptowaluty szturmują rynek już od ponad dekady. W opinii wielu znawców są to waluty przyszłości, które zdominują pozostałe środki płatnicze. Najpopularniejszy jest Bitcoin, który w 2016 roku przyniósł inwestorom zysk będący nawet 20-krotnością zainwestowanej kwoty. Wystarczyło zainwestować 780 dolarów, aby już po krótkim czasie cieszyć się sumą 19 000 dolarów. Od czego możemy zacząć naszą przygodę z inwestowaniem w kryptowaluty?
Inwestowanie w kryptowaluty – czy to dobry pomysł?
Przede wszystkim warto zadać sobie pytanie, czy jest się gotowym na zainwestowanie określonej sumy pieniędzy. Inwestowanie bez odpowiedniej edukacji potrafi być bardzo ryzykownym posunięciem, które możemy przypłacić utratą wszystkich oszczędności. Również nadmierna emocjonalność w kierunku nowej inwestycji nie jest wskazana. Często jesteśmy omamiani słowami o wielkim bogactwie, jakie czeka nas gdy przystąpimy do danej organizacji albo alternatywnej metody zarabiania. Należy skupić się na racjonalnych decyzjach, tak aby nie dopuścić do utraty całego swojego majątku. Przede wszystkim trzeba śledzić dokładnie akcje i kursy inwestycyjne, tak aby zauważyć odpowiedni moment na zakup. Nie należy lokować od razu wszystkich swoich oszczędności, jeśli jest to nasza pierwsza inwestycja w kierunku kryptowalut. Najlepiej jest zacząć od inwestowania mniejszych kwot. Każdy doświadczony inwestor zdaje sobie sprawę z tego, że istnieje pewne ryzyko inwestycyjne i nie da się go uniknąć.
”Pamiętaj, że twój cel to handlować dobrze, a nie często” – Alexander Elder
”Inwestowanie pieniędzy to proces angażowania zasobów w sposób strategiczny, tak by osiągnąć określony cel.” – Alan Gotthardt
„Doznasz recesji i upadków na giełdzie. Jeśli nie rozumiesz, że to się wydarzy to znaczy, że nie jesteś gotowy, nie poradzisz sobie dobrze na rynkach” – Peter Lynch
Skąd można pozyskać Bitcoin i inne kryptowaluty?
Kryptogiełda
Najpopularniejszym sposobem na zdobycie interesujących nas monet, jest zarejestrowanie się na giełdzie kryptowalutowej. Możemy skorzystać z dwóch sposobów nabycia i sprzedaży naszych kryptowalut. Możemy zakupić je bezpośrednio na stronie jak i poprzez pośrednika giełdowego. Najczęściej wybieranym sposobem jest zakup monet poprzez pośrednika, gdyż omijają nas dodatkowe opłaty za transakcję. Do najpopularniejszych giełd kryptowalut należą:
- BitBay
- Binance.
- BitMEX.
- Coinbase.
- CoinDeal.
Kantor kryptowalut
Jest to jeszcze prostszy sposób w jaki można zakupić interesujące nas kryptowaluty. Kantory kryptowalut umożliwiają dokonanie szybskich transferów pieniężnych pomiędzy walutami tradycyjnymi i cyfrowymi. Pod tym względem kantory kryptowalutowe znacznie przypominają tradycyjne kantory walutowe. Do najpopularniejszych kantorów kryptowalut należą Koinal, Coinbase i Bitcan. Minusem może być to, że za ich usługi musimy zapłacić, jednak perspektywa dokonania bezpiecznej transakcji może przeważać nad dodatkowymi opłatami. Istnieje również opcja zakupu bitcoina za gotówkę w bankomatach Bitcoinów, lecz wiąże się ona z jeszcze wyższymi opłatami za wykonanie transakcji.
Przechowywanie zakupionych kryptowalut
Najlepszym sposobem na przechowywanie zakupionych kryptowalut jest portfel papierowy lub portfel sprzętowy. Jest to najbezpieczniejsza opcja, gdyż przechowując swoje środki na serwisach internetowych, jesteśmy narażeni na możliwość wykradzenia ich przez hacker’ów.