Mówi się, że jak nie ma Cię w internecie, to nie żyjesz. Od czasów powstania internetu, wszyscy masowo przenieśliśmy się do wirtualnego świata. Dostęp do niego ma blisko 4 miliardy ludzi na świecie. Szczególnie upodobaliśmy sobie portale i serwisy społecznościowe, które wraz z biegiem lat zaczęły stwarzać więcej możliwości do rozwoju, również finansowego. Dzięki nim możemy wykonywać zawody w przestrzeni wirtualnej od blogera do vlogera. Jedną z najpopularniejszych platform jest oczywiście serwis Youtube, który umożliwia zarabianie na tworzeniu treści wideo. Zawód youtubera/influencera nie jest już dziś odbierany jako wyłącznie hobby czy ”nieprawdziwa” praca, a wręcz przeciwnie – cieszy się coraz większą popularnością i uznaniem. Twórcy zarabiają na swoich wideo pokaźne sumy, prowadząc typową działalność gospodarczą i płacąc podatki. Co sprawia, że kariera na Youtube może być opłacalną scieżką rozwoju? Ile można zarobić jako Youtuber?

fot.unsplash

Youtube zamiast telewizji

Youtube to współczesne medium i źródło rozrywki. Jest zastępnikiem telewizji, która była przez lata głównym źródłem informacji. Trudno znaleźć dziś młodą osobę, która nie korzysta z serwisu Youtube. Najchętniej oglądamy kanały lifestylowe, gamingowe, czysto rozrywkowe i popularno naukowe. Youtube ma przewagę nad telewizją z tego względu, że można w pełni świadomie wybierać na nim interesujące nas treści. Na dodatek umożliwia bardziej bezpośredni kontakt między twórcą a widzem. Jest to jeden z najważniejszych powodów dla którego regularnie oglądamy filmiki swoich ulubionych twórców. Można powiedzieć, że stajemy się częścią ich kanałów, dzięki temu, że je oglądamy, a tym samym przyczyniamy się do ich rozwoju. Youtube to telewizja naszych czasów, a może i więcej. Tutaj każdy z nas musi ocenić, które medium informacyjne jest dla niego bardziej wartościowe i któremu chce poświęcać swoją uwagę.

fot.unsplash

Kreuj swoją markę na Youtube i zarabiaj

Kariera na Youtube jest dziś marzeniem dla wielu osób. Platforma umożliwia nam zarabianie na tworzeniu własnych materiałów wideo. Można robić to na kilka sposobów. Można zarabiać na reklamach wyświetlanych przez widzów w trakcie oglądania filmu. Można współpracować z większymi firmami i tworzyć materiały sponsorowane. Jeśli zajmujesz się stacjonarnie własnym biznesem, możesz rozpromować go na swoim kanale w serwisie. Przykładowo, jeśli zajmujesz się wyrabianiem handmade’owej biżuterii czy odzieży, możesz tworzyć tutoriale i promować swoją markę. Jeśli pasjonujesz się gotowaniem, masz możliwość pokazania swoich umiejętności, tworząc kanał kulinarny. Budowanie własnej społeczności jest kluczowym elementem, który wpływa na rozpoznawalność kanału. Im bardziej popularny jest kanał, tym może przyciągnąć większą liczbę zleceniodawców. Tworząc określony kontent, trafiamy do konkretnej grupy odbiorców, którzy mogą zostać z nami na dłużej. Reklamodawcy wiedzą o tym, stąd też proponują często różne współprace.

Jak zacząć? Aby zacząć nagrywać wcale nie trzeba zaopatrywać się od razu w profesjonalny sprzęt. Wielu Youtuberów kręci swoje filmy zwykłym smartfonem albo kamerą lustrzaną. Warto zaopatrzyć się w mikrofon, statyw czy też zainwestować w dobry program do montażu filmów, jeśli postanowimy zajmować się tym samodzielnie.

fot.unsplash

Ile można zarobić na Youtube?

Warunkiem zarabiania na serwisie jest zamieszczanie wyłącznie filmików własnego autorstwa. Aby zacząć monetyzować kanał, należy zdobyć 1000 subskrybentów i ponad 4000 godzin wyświetlania filmów w ciągu ostatniego roku. Średnie sumy jakie zarabiają przeciętni twórcy, wynoszą od 1000 do 5000 zł miesięcznie. Więksi Youtuberzy zarabiają od 50 000 do 100 000 zł w skali miesiąca, ale są oni zdecydowaną mniejszością. Najwięcej można zarobić na współpracy ze znanymi markami. Są to sumy oscylujące w przedziale od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych za wspólny projekt.

Alternatywnym sposobem na zarabianie pieniędzy jest założenie serwisu Patronite na którym można otrzymywać dobrowolnie wpłacone pieniądze od widzów. Sumy wpłacanych  środków są w tym przypadku bardzo zróżnicowane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here