Zdarzało Ci się zastanawiać nad tym, gdzie podziały się Twoje pieniądze? Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że potrafimy nawykowo i kompulsywnie trwonić nasze pieniądze na różne niepotrzebne wydatki. To przekłada się na to, że cały czas ubywa nam z konta i nie jesteśmy w stanie czegokolwiek zaoszczędzić. Wciąż brakuje nam środków i nie możemy pozbyć się odczucia, że pieniądze znikają same. Często dopatrujemy się problemu w tym, że za mało zarabiamy, ale prawda leży zupełnie gdzie indziej.

Problem może tkwić w naszych nawykach i sposobie w jakim zarządzamy domowym budżetem. Żyjemy w społeczeństwie nastawionym na konsumpcyjny styl życia. Nasze codzienne wydatki potrafią być przez to horrendalnie wysokie. Nie jest łatwo oszczędzać, gdy zewsząd jesteśmy narażeni na wszelkie pokusy, szczególnie gdy mamy poczucie, że nas na nie stać. O tym dlaczego warto oszczędzać, pisaliśmy już w osobnym artykule( dowiedz się jak oszczędzać zarobione pieniądze). W dzisiejszym wpisie przejrzymy dokładnie wydatki przez które tracisz pieniądze. Jeśli jesteś ciekaw, czytaj dalej!

Ubrania

Nie da się zaprzeczyć – nagminnie trwonimy nasze pieniądze kupując ubrania, których też najczęściej nie nosimy. Skuszeni sezonową promocją w popularnych sklepach sieciowych, kupujemy tuziny markowych koszulek, które leżą później na dnie naszej szafy. Warto zadać sobie pytanie, czy faktycznie potrzebujemy nowych ubrań. Warto sporządzić sobie listę rzeczy, które są dla nas niezbędne. Jeśli lubimy kupować ubrania, dobrym pomysłem mogą być zakupy w sklepach odzieżowych typu second hand. Dzięki temu zaoszczędzimy sporo pieniędzy, a i na jakości nie stracimy, bo często można znaleźć tam prawdziwe perełki. Poza tym zawsze warto kupić mniej i mieć coś na dłużej niż kupić słabe jakościowo ubrania, które nałożymy raptem kilka razy. Paradoksalnie tańsze ubrania są o wiele droższe w dłuższej perspektywie czasowej.

fot.unsplash

Żywność

Nasze zdrowie jest bardzo istotne, zatem nie warto oszczędzać na nieprzetworzonych produktach, które zapewnią nam najwięcej siły i witalności. Jednak warto zdać sobie sprawę, że w niektórych przypadkach przepłacamy zupełnie niepotrzebnie. Kupujemy często pod wpływem impulsów, szczególnie gdy widzimy promocje w sklepie. Nabieramy się również na produkty ekologiczne, które jawią nam się jako te ”lepsze” i zdrowsze. Jak poradzić sobie z problemem przepłacania za żywność? Warto chodzić na zakupy z listą i kupować tylko to, co jest naprawdę potrzebne. Po czasie zauważymy, że ni stąd, ni zowąd, mamy więcej pieniędzy na koncie. I to jeszcze bez większego wysiłku!

Jedzenie na mieście

Warto nadmienić, że przepłacamy za żywność również na mieście. Jeśli kilka razy w tygodniu stołujemy się w barze, możemy wydawać niemałe sumy, nawet kilkaset złotych miesięcznie. Za kubek kawy latte w popularnej sieciowej kawiarni zapłacimy nawet 12-13 zł, a kawałek ciasta na deser może kosztować nas ok. 10 zł. Jak to mówią – ziarnko do ziarnka, a zbierze się miarka.

macro shot of vegetable lot

Domowe rachunki

Wydaje Ci się, że rachunki za gaz, wodę i ogrzewanie są coraz większe? Możesz zminimalizować wydatki stosując kilka poniższych sposobów:

  • nie otwieraj okien w zimę, gdy masz włączone centralne ogrzewanie
  • stosuj prysznic zamiast kąpieli
  • nie włączaj urządzeń elektronicznych bez potrzeby
  • zakręcaj wodę podczas mycia zębów i naczyń
  • gotuj posiłki pod przykryciem(szybciej się ugotują)

Będziesz zaskoczony, ile możesz zaoszczędzić dzięki tym prostym zasadom. Jeszcze bardziej będziesz zdumiony z tego względu, że nie kosztuje Cię to większego wysiłku.

Abonament

Często kupując abonament nie korzystamy ze wszystkich dostępnych w nim opcji, a i tak płacimy więcej. Czy aby na pewno potrzebujemy tak dużej ilości transferu internetowego i darmowych SMS-ów? Warto zastanowić się nad tym, czy chcemy faktycznie płacić 50 zł miesięcznie za abonament, jeśli równie korzystny będzie ten za 25 zł. W perspektywie roku możemy zaoszczędzić sporo pieniędzy.

fot.unsplash

 Ogranicz płatności kartą

Czego oko nie widzi, tego sercu nie żal. Łatwiej jest nam wydawać pieniądze, gdy nie widzimy ich fizycznej formy. Na następne zakupy przygotuj odliczoną wcześniej kwotę. Widząc zawartość swojego portfela, łatwiej będzie Ci powstrzymać się od impulsywnych wydatków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here