fot.unsplash

Od czasów powstania internetu, wszyscy masowo przenieśliśmy się do wirtualnego świata. Dostęp do niego ma blisko 4 miliardy ludzi na świecie. Nic dziwnego, że zaczęliśmy również pracować zdalnie. Nasze możliwości są w tym zakresie nieograniczone. Jednym ze sposobów w jaki możemy zarabiać online, jest praca w marketingu wielopoziomym( multi- level marketing). Polega ona na bezpośredniej sprzedaży oferowanych usług, ich dystrybucji a także pozyskiwaniu nowych klientów do biznesu. Wszyscy na pewno znamy samozwańczych rekinów biznesu, którzy obiecują gruszki na wierzbie w zamian za dołączenie do ich struktur biznesowych. Często kończy się to niepowodzeniem albo zwyczajną utratą pieniędzy. Praca w MLM może też przynieść ogromne zyski ze sprzedaży. Od czego zależy sukces w network marketingu? Czy warto działać w jego strukturach?Network marketing ma zarówno zalety, jak i wady. Dowiedz się, czy MLM jest dla Ciebie.

fot.unsplash

Zalety, których nie da się podważyć

Elastyczny czas pracy pracując w trybie home office możemy ustalać sobie dowolne godziny na pracę, spotkania i rozwój osobisty. Wymaga to od nas tylko ogromnej samodyscypliny i terminowości. Mimo wejścia w struktury MLM-u wciąż pozostajemy odpowiedzialni tylko za siebie i swoje projekty. Nie ma szefa stojącego nad nami i przypominającego o skończeniu projektów. To od nas zależy, ile i kiedy zarobimy. Niektóre osoby są bardziej produktywne w nocy, a niektóre z kolei nie wyobrażają sobie innego schematu pracy niż od 8 do 16. Dlatego możliwość elastycznej pracy jest priorytetem, gdyż każdy z nas jest inny. Pod tym względem network marketing wygrywa!

Zerowy/niski koszt wejścia – wejście w struktury biznesu nie wymaga od nas żadnych większych opłat. Koszty są niekiedy zerowe. Nie musimy rejestrować firmy, dojeżdżać do miejsca pracy albo wynajmować lokalu. Jednocześnie pozostajemy przy tym pełnoprawnymi przedsiębiorcami. Mamy dzięki temu znacznie niższe ryzyko finansowe niż w przypadku zakładania biznesu od podstaw. Poniekąd MLM przypomina franczyzę z tym, że opłaty są zerowe albo niższe. Zaletą jest na pewno fakt, że otrzymujemy gotową strukturę biznesową na podstawie której możemy działać.

Jakościowe szkolenia – praca w network marketingu wiąże się z ciągłym rozwojem osobistym i poszerzaniem swoich kompetencji miękkich. Często można brać udział w szkoleniach dotyczących technik sprzedaży, zarządzania czasem czy komunikacji interpersonalnej. Dzięki temu możemy stawać się coraz to lepszymi specjalistami i pozyskiwać sukcesywnie nowych klientów.

Wady network marketingu

Niepewność zysków – nie od razu Rzym zbudowano i nie od razu każdy osiągnął finansowy sukces w biznesie MLM. Jeśli jesteśmy przyzwyczajeni do regularnej i stałej pensji co miesiąc, to możemy nie sprawdzić się w network marketingu. Zazwyczaj zaczynamy zarabiać większe kwoty dopiero po wielu miesiącach cierpliwej i żmudnej pracy.

Niezrozumienie przez otoczenie – pracując w biznesie MLM możemy wielokrotnie spotkać się z niezrozumieniem ze strony najbliższych nam osób, jak i samych potencjalnych klientów. Możemy być uznawani za naciągaczy, krętaczy i sekciarzy. Możemy często usłyszeć odpowiedź ”nie” na oferowane przez nas usługi. Aby móc iść dalej, musimy mieć w sobie ogromne pokłady cierpliwości i wiary, że nam się uda.

Brak szefa – praca bez szefa koordynującego nasze projekty, może być wadą. Nie każdy jest w stanie zmobilizować się do działania na tyle, by móc faktycznie osiągnąć wysokie wyniki sprzedażowe. Pracując w domu jesteśmy narażeni na wiele rozpraszaczy i pokus, które mogą nas skutecznie odciągnąć od pracy.

fot.unsplash

 

Network marketing a piramida finansowa

W większości przypadków network marketing jest utożsamiany z piramidą finansową. Wynika to z niewiedzy i niezrozumienia, czym jest tak naprawdę samo MLM. Działalność w zakresie marketingu wielopoziomowego polega przede wszystkim na sprzedaży i budowaniu uczciwej organizacji w której każdy może zarobić(prowizje, odsetki). Z kolei na piramidzie finansowej zyskują tylko osoby, które znajdują się na jej szczycie. Jest to więc nielegalne w przeciwieństwie do MLM-u.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here