fot.unsplash

Mówi się, że ten, kto nie pracował w gastronomii, z pewnością nie poznał życia w pełni. Równie dobrze można powiedzieć to o pracy w handlu. Każdy z nas miał przynajmniej raz w życiu styczność z tą branżą, a jeśli nie, to przynajmniej ktoś z naszego najbliższego otoczenia. Wnioski są takie, że ta branża to ciężki kawałek chleba, ma swoje plusy i minusy. Praca w sprzedaży – czy jest dla Ciebie? 

Zalety pracy w sprzedaży – na co mogę liczyć zatrudniając się w handlu?

1. Pewność zatrudnienia

Niezależnie od tego, czy chcesz dorobić w przerwie od studiów, czy rozglądasz się za stałym zajęciem niewymagającym doświadczenia, zawsze możesz liczyć na to, że znajdziesz pracę w sprzedaży. Wystarczy przejrzeć popularne portale z ogłoszeniami o pracę. Codziennie pojawiają się tam różne oferty pracy w handlu. Dla wielu ludzi pewność zatrudnienia jest najważniejszym czynnikiem, który zapewnia im poczucie bezpieczeństwa. Są takie zawody, które idealnie przygotowują do dorosłego życia i z pewnością jest to praca w sprzedaży. Niezależnie od tego, czy chcesz tylko dorobić, czy mieć stałą pracę na dłużej, możesz liczyć na to, że zawsze będzie dostępna dla Ciebie możliwość pracy w sprzedaży.

praca w sprzedaży
fot.unsplash

2. Wewnętrzne szkolenia w firmie

Zaczynając pracę w sprzedaży zaczynamy najczęściej od posady kasjera. Nie musimy jednak na tym poprzestawać, bowiem większość firm umożliwia wewnętrzne szkolenia i zdobycie kompetencji w pracy bez ponoszenia własnych kosztów. To od nas zależy, czy będziemy w stanie zdobyć posadę managera, kierownika rejonu czy operatora wózka widłowego. Możemy sami wyznaczać sobie ścieżkę kariery, a praca w firmie nam to ułatwia.

3. Ciągły kontakt z klientem

Dla niektórych może to być wada, a dla niektórych zaleta. My uważamy ciągły kontakt z klientem za wyjątkową zaletę, dzięki której można stać się dobrym słuchaczem i zdobyć szerokie umiejętności interpersonalne i kompetencje miękkie. Dodatkowo kontakt z klientem sprawia, że łatwiej możemy wyczuć jego potrzeby i dopasować dla niego odpowiednią ofertę. Tym samym opanowujemy różne techniki sprzedażowe.

praca w sprzedaży
fot.unsplash

4. Elastyczne godziny pracy

Jako pracownik handlu masz możliwość pracowania w trybie zmianowym. Jeśli cenisz sobie niezależność i możliwość samodzielnej organizacji dnia, praca w sprzedaży jest dobrym rozwiązaniem dla Ciebie. Dodatkowo możesz zwiększyć tym samym swoją efektywność, co przełoży się na działanie całego przedsiębiorstwa. Jest to z pewnością jedna z największych zalet pracy w handlu.

Jakie są minusy pracy w sprzedaży?

1. Niskie zarobki

Zazwyczaj praca w handlu zaczyna się od najniższego stanowiska, które jest najgorzej opłacane. Może to oczywiście zachęcać do ciągłego podwyższania swoich umiejętności, aby awansować na lepsze stanowisko, ale często w praktyce może też obniżać poczucie własnej wartości i motywację do codziennej pracy. Nie każdy jest w stanie zgodzić się na najniższą krajową pensję.

2. Stres

Niestety ciągła praca w sprzedaży, a tym samym bezpośredni kontakt z konsumentami może przysparzać nam sporo stresu. Zdarza się, że trzeba sobie radzić z nieuprzejmymi i ”trudnymi” klientami, co wymaga naszego opanowania i cierpliwości. Niekiedy możemy doświadczać braku szacunku ze strony feralnego konsumenta, musząc przy tym zachować się zgodnie z procedurami i sprzedawać dalej produkty z oferty.

3. Niski prestiż stanowiska

Często wśród ludzi panuje wciąż przekonanie, że handlowiec/sprzedawca to osoba, która jest niczym robot narzucający się ze swoją ofertą sprzedażową. Zdarza się, że klienci podświadomie nie traktują tej profesji poważnie, szczególnie jeśli mowa o podstawowym stanowisku, czyli pracy na kasie. Ma to związek z tym, że każdy ma szansę zostać sprzedawcą w sklepie i nie wymaga to wyższego wykształcenia.

4. Wielozadaniowość w pracy

Często w pracy w handlu(szczególnie jeśli mowa o dyskontach) musimy połączyć pracę fizyczną z pracą umysłową i wykonywać wiele czynności w krótkim odstępstwie czasu, co może powodować stres i nadmierne zmęczenie. Nie każdy jest w stanie również poradzić sobie z pracą fizyczną z różnych względów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here