Znajdujemy się obecnie na świecie w którym trwa czwarta rewolucja przemysłowa. Jesteśmy świadkiem nieuchronnych zmian, które zachodzą z zawrotną prędkością. Jest to wyjątkowy proces i nazywa się tak w związku z masowym wykorzystywaniem technologii w dzisiejszym świecie. Wiele prac jest teraz zastępowanych przez maszyny, sztuczną inteligencję i przeróżne aplikacje. Można powiedzieć, że już żyjemy w ”zautomatyzowanym” świecie, gdyż w pewnych krajach wiele zawodów nie jest już wykonywanych przez ludzi. Jakie czekają nas zawody przyszłości? Czy czas zmienić branżę?

Technologia i nierówności społeczne

Maszyny zastępują prace ludzi i jest to związane z automatyzacją zawodów. Szczególnie możemy to zauważyć w zawodach w sektorze usług. Przykładem może być pojawienie się kas samoobsługowych zastępujących pracę tradycyjnych kasjerów. W niektórych krajach  wykonują oni coraz rzadziej swoją profesję. Pojawiły się aplikacje przez które możliwe jest zamówienie swoich zakupów do domu. Z kolei w USA stanowisko recepcjonistki również zaczyna być coraz mniej opłacalne. W zamian pojawił się zautomatyzowany system umożliwiający wykonanie danej czynności np. wybór danej usługi czy dokonanie rezerwacji. Zagrożeniu ulec może również zawód taksówkarza. Już teraz pojawił się samochód Tesla, który nie potrzebuje czynnego kierowcy za kółkiem. Również praca na budowie będzie coraz bardziej nadzorowana przez maszyny, tym samym wypierając pracę ludzkich rąk.

fot.unsplas

Branża IT rozwiązaniem?

IT jest jedną z najszybciej rozwijających się branż na świecie. Jest również jedną z tych najbardziej opłacalnych. Nic dziwnego, że rośnie zapotrzebowanie na specjalistów w konkretnych dziedzinach IT. Najlepiej opłacane są osoby świeżo po studiach i kursach. Analitycy jasno wskazują, że w tej branży każdy znajdzie zawsze pracę, jeśli posiada odpowiednie kwalifikacje. Prace związane z technologią informatyczną to zawody przyszłości! Zarobki na jakie możesz liczyć jako pracownik IT:

  • analityk finansowy –   średnio od 5 620 PLN do 8 280 PLN
  • programista – średnio od 6 200 PLN do 9 910 PLN
  • grafik – średnio od 3 770 PLN do 5 680 PLN
  • project manager – średnio od  5 300 PLN do 8 570 PLN
  • ux designer – średnio od 5 910 PLN do 9 630 PLN PLN
  • tester oprogramowania – średnio od 5 360 PLN do 8 000 PLN
fot.unsplash

Rozwój technologii diametralnie zmieni nasz rynek pracy.  Jednak czy zawody przyszłości to tylko te w IT?

Nie tylko branża IT

Nowe technologie niosą negatywne skutki ekonomiczno- społeczne dla społeczeństw w związku np. z ograniczeniem popytu. Nie można oszacować, kiedy dokładnie pewne zawody zostaną całkowicie zautomatyzowane i naturalnie ”wyginą”. Na pewno do tego czasu wiele osób straci swoje prace i będą zmuszeni przebranżowić się.

Na szczęście roboty nie są zdolne do krytycznego myślenia i nie myślą innowacyjnie, zatem wciąż będą istniały zawody wymagające czynnego udziału człowieka. Są to np. lekarz, logistyk, specjalista ds. marketingu, pielęgniarz, pracownik działu HR czy kucharz. Również zawody artystyczne nie są zagrożone wyginięciem z racji, że tylko ludzie przejawiają innowacyjne i krytyczne myślenie. Tylko ludzie mają zdolność do abstrakcyjnego pojmowania rzeczywistości. Te kryteria są niezwykle potrzebne w zawodach takich jak pisarz, malarz, reżyser, montażysta filmów, architekt, tancerz czy muzyk.

fot.unsplash

Technologia jako zagrożenie?

Już od wczesnych lat 80. wyobrażano sobie przyszłość pod względem znacznego rozwoju technologii. Widziano technologię przede wszystkim jako zagrożenie dla człowieka. Wysnuto wnioski, że w zasadzie nie warto posuwać się za daleko z opatentowywaniem sztucznej inteligencji. W niesmaczny sposób zobrazował to David Cronenberg w swoim filmie Mucha z 1986 roku. Bohater filmu, doskonały, a zarazem szalony naukowiec, chciał opatentować metodę teleportacji, a niestety jego własne dzieło opatentowało go samego. Maszyna wymknęła się spod kontroli i rozpoczęła stopniową destrukcję głównego bohatera, który okazał się być przez to bardziej szalony niż doskonały. Na szczęście nie musieliśmy nigdy iść aż tak daleko.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here