fot.unsplash

Na świecie jest wielu interesujących ludzi o zróżnicowanych charakterach, co jest zaletą, ponieważ byłoby nudno, gdyby wszyscy byliby tacy sami. W dzisiejszych czasach mamy nieograniczone możliwości co do wyboru zawodu i indywidualnego charakteru pracy. W ten sposób każdy znajduje swoją wymarzoną profesję, w której czuje się jak ryba w wodzie. Co sprawia, że niektórym najlepiej pracuje się w samotności, a inni z kolei potrzebują realizować projekty ze zgranym teamem? Ilu ludzi, tyle osobowości – każdy ma swoje naturalne predyspozycje i upodobania wynikające z charakteru. Nic dziwnego, że wybierając pracę zawodową, kierujemy się przede wszystkim swoimi preferencjami. Spędzamy w niej 1/3 swojego dnia i na dłuższą metę nie moglibyśmy być w miejscu, które kompletnie z nami nie rezonuje. Niezależnie od tego, ile byśmy zarabiali pieniędzy. Twój typ osobowości warunkuje, to gdzie pracujesz.

Jaki jest Twój typ osobowości?

Gdy nazywamy czyjś typ osobowości, to używamy określeń takich jak introwertyk i ekstrawertyk. Jednak można podzielić je na większe grupy. Hipokrates był pierwszą osobą, która pogrupowała ludzi ze względu na ich temperament. W ten sposób powstały cztery typy osobowości:

  • Sangwinik
  • Choleryk
  • Melancholik
  • Flegmatyk

Sangwinicy są ekstrawertykami. Są osobami pozytywnymi i bardzo żywiołowymi. Są również bardzo spontaniczni i towarzyscy. Wierzą, że należy do nich cały świat i mogą spełniać bez problemu swoje marzenia. Są skoncentrowani na swoich zawodowych celach, które lubią wykonywać zespołowo.

Cholerycy są ekstrawertykami. Są to urodzeni liderzy i osoby bardzo ambitne. Często reagują impulsywnie, gdy coś wymyka się spod kontroli. Lubią, gdy coś się dzieje.

Melancholicy są introwertykami. Są to osoby wrażliwe, empatyczne i kreatywne. Lubią słuchać i kontemplować swoje założenia w ciszy. Są bardzo dokładni i skoncentrowani. Wolą wykonywać narzucone z góry zadania zamiast przewodzić zespołem.

Flegmatycy są introwertykami. Są to osoby wrażliwe i empatyczne. Charakterystyczne jest u nich to, że nie potrafią podejmować decyzji i inicjatyw. Wolą wykonywać narzucone z góry zadania zamiast przewodzić zespołem. Nie lubią zmian.

fot.unsplash

Praca dla introwertyka i ekstrawertyka

Ogólnie można przyjąć, że ekstrawertycy chcą stawiać sobie więcej wyzwań zawodowych, a w pracy wychodzić na pierwszy plan, kierować zespołem i wprowadzać nowe idee. Introwertycy skupiają się na stabilnej pracy, opartej na rutynie. Swoje idee kontemplują i wprowadzają z rozwagą. Są często podwykonawcami. Jeśli prowadzą swoją działalność, to często jest to ich własne przedsięwzięcie bez sztabu współzałożycieli i współpracowników. Jaka praca jest najlepsza dla sangwinika, choleryka, melancholika i flegmatyka?

Sangwinik świetnie sprawdzi się między innymi jako nauczyciel, czynny sprzedawca, marketingowiec, przewodnik turystyczny, trener personalny, menadżer, przedstawiciel handlowy czy analityk finansowy. Stawia on na komunikację między ludźmi, liderstwo i  pomoc.

Choleryk potrzebuje zawodu w którym może być liderem i czynnym wykonawcą. Sprawdzi się między innymi jako menadżer, marketingowiec, prawnik, policjant, kierownik czy dyrektor przedsiębiorstwa.

Melancholik to osoba potrzebująca pracy w której będzie wykonawcą założonych własnych obowiązków lub podwykonawcą obowiązków narzuconych przez szefa. Sprawdzi się jako księgowy, pracownik biurowy, farmaceuta, bibliotekarz, analityk, pedagog czy psycholog.

Flegmatyk potrzebuje stabilnej pracy w której będzie mógł się spełniać. Nie lubi dynamicznych prac w których często dzieją się zmiany. Sprawdzi się jako pisarz, psycholog, bibliotekarz, laborant, socjolog czy urzędnik.

fot.unsplash

Często nasz typ osobowości może być bardziej mieszany i przez to niejednoznaczny. Można mieć np. cechy zarówno sangwinika, jak i melancholika. Pozwala to radzić sobie świetnie w zawodzie programisty, grafika komputerowego czy copywritera. Są to profesje, które wymagają analitycznego myślenia i wyjątkowego skupienia(typowe dla melancholika), ale również czynnego kontaktu z klientem i rozpoznawania jego potrzeb.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here