Oszczędzanie kluczem do przetrwania kryzysu

0
763

Żyjemy w niespokojnych czasach. Wielu z nas każdego dnia z niepokojem patrzy na doniesienia ze świata finansów i nerwowo śledzi notowania giełdowe. W czasach kryzysu światowego spowodowanego sytuacją epidemiologiczną posiadanie zapasów budżetowych jest niezwykle ważne.

Odkładać czy inwestować?

Istnieją różne opinie na temat tego, czy pieniądze powinny być cały czas obrocie, czy czasem warto ulokować je w bardziej bezpiecznych inwestycjach długoterminowych, lub nawet zamrozić na lokatach. Zdania ekspertów są podzielone co do tego, czy w dobie kryzysu opłaca się trzymać pieniądze na koncie. Wobec szalejącej inflacji i coraz częstszych praktyk wprowadzania zerowych stóp procentowych przez banki, oszczędności tracą na wartości. Pieniądze ulokowane nawet na lokacie po kilku latach mogą być warte mniej z uwagi na inflację. Z drugiej jednak strony, mamy do nich stały dostęp i możemy w każdej chwili podjąć fundusze, które mogą być przeznaczone na pokrycie pilnych wydatków. Często, zgromadzone przez nas oszczędności pozwolą na uratowanie domowego budżetu i uchronią przed nagłymi decyzjami. Każdy, kto ma pieniądze i pozbawiony jest długów, może czuć się bezpieczniej w niespokojnych czasach kryzysu finansowego.

Jak oszczędzać?

Odpowiadając na to pytanie należy przede wszystkim zastanowić się jaki procent stałego dochodu możemy odłożyć. Ważne, aby była to kwota, której odjęcie nie spowoduje rewolucji w naszym życiu. Nie warto bowiem doprowadzić do sytuacji, w której odmawiamy sobie podstawowych potrzeb ponieważ zdecydowaliśmy się oszczędzać. Niemniej jednak w oszczędzaniu ważna jest regularność. Tylko dzięki systematycznemu odkładaniu pieniędzy możemy zapewnić sobie spokój i bezpieczną przyszłość. W tym celu warto zainteresować się metodami organizacji domowego budżetu, które dostępne są na portalach dotyczących finansów.

Na rynku dostępnych jest wiele przydatnych narzędzi, które pomogą nam lepiej zarządzać własnymi finansami. Organizery, subkonta, czy skomplikowane programy mogą być pomocne. Niemniej skuteczny jest także zwykły Excel, w którym możemy odpowiednio odnotowywać ilość odkładanych miesięcznie pieniędzy. Warto także zastanowić się nad sporządzeniem planu oszczędzania.

Do instrumentów odkładania pieniędzy należą przede wszystkim lokaty długo i krótkoterminowe. Są one dobrym sposobem na zamrożenie środków na dłuższy czas i nie korzystanie z nich na co dzień. Należy jednak liczyć się z niskim oprocentowaniem oraz faktem, że w praktyce pieniądze ulokowane na lokacie stracą na wartości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here