Jakie powinny być wymiary europalety

Palety służą do szybkiego załadunku i transportu towarów na całym świecie. Zależnie od regionu mogą one podlegać innym obostrzeniom jeżeli chodzi o wymiary. W przypadku krajów Unii Europejskiej obowiązuje pod tym kątem odpowiednia dyrektywa uprawnionych organów. Sprawdzamy jaka powinna być standardowa szerokość, długość i wysokość europalety.

Jakie wymagania musi spełniać producent palet?

By produkt mógł zostać nazwany europaletą, musi posiadać pewne standaryzowane wymiary. Są one następujące:
– szerokość 1200 mm
– długość 800 mm
– wysokość 144 mmO ile pierwsze dwa wymiary są absolutnie sztywne, to co do wysokości europalety mogą już występować pewne rozbieżności, choć również powinna ona być możliwie jak najbardziej zbliżona do wspomnianych 144 mm. Wiele zależy od zastosowanego rodzaju materiału, jego sztywności i wobec tego bezpieczeństwa załadunku i rozładunku.

Różne wysokości europalety dla różnych materiałów

Znakomita większość palet wykonywana jest z drewna, które powinno być zaimpregnowane, by opierało się skutecznie wpływowi wilgoci i wody. Jeżeli deski zaczną gnić, doprowadzi to do spadku sztywności platformy i można ona ulec złamaniu podczas podnoszenia przez wózek widłowy. Dlatego też, by ograniczyć wpływ czynników atmosferycznych, prawie każdy Producent europalet posiada w swojej ofercie również wersje plastikowe. Mimo nieco wyższej ceny są one na tyle trwałe, że mogą być używane nawet przez dwa razy dłuższy okres, co standardowe palety drewniane. Zdarza się jednak, że dla zwiększenia sztywności rozwiązania plastikowego, stosuje się nieco większe wysokości europalet, wykraczającą poza wymiar 144 mm.

Wymiary palet, a skrzynie ładunkowe pojazdów

Głównym powodem, dla którego każdy producent palet zobowiązany jest do zachowania odpowiednich wymiarów, jest ścisłe konstruowanie pod te wartości skrzyń ładunkowych ciężarówek, a także kontenerów morskich. Dzięki powyższemu faktowi możliwe jest wykorzystanie prawie 100% powierzchni ładunkowej, poprzez ustawienie na nich palet tuż obok siebie. Maksymalne użycie przestrzeni powoduje, że każdy kurs staje się bardziej opłacalny, ponieważ nie wozimy powietrza. Często platformy układane są jedna na drugiej, stąd wysokość europalety również ma duże znacznie i dlatego powinna w miarę możliwości być zbliżona do wymaganej przez dyrektywę wartości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here