fot.unsplash

Coraz więcej Polaków zaciąga kredyt. Według szacunków wynika, że kredyt posiada już 15,3 mln rodaków, a łącznie posiadają przy tym ponad 27,3 mln rożnego rodzaju umów kredytowych. Czy biorąc kredyt bardziej ułatwiamy sobie życie, czy raczej utrudniamy, skazując się na przyszłe długi? Nie da się zaprzeczyć temu, że  banki kuszą nas z każdej strony perspektywą ułatwienia sobie życia, dzięki zaciągnięciu kredytu. Najlepiej żebyśmy zaciągnęli kredyt o wysokiej wartości, spłacany ratami przez wiele lat. Tak naprawdę w dzisiejszym świecie wszystko kręci się wokół pieniędzy i ciągłej konsumpcji. W wielu przypadkach od razu postanawiamy zaciągnąć właśnie kredyt. Inwestujemy w naukę, idziemy do pierwszej pracy, następnie zarabiamy pieniądze, aby je wydawać. Trzeba opłacić rachunki, zainwestować w przyszłość dzieci, kupić samochód, dopłacić do czegoś czy spłacić zaległy dług. Dodatkowo im więcej zarabiamy, tym wzrasta nasza zdolność kredytowa, przez co mamy tendencję do zaciągania większej ilości kredytów. Tym samym wzrosnąć mogą nasze długi. Dlatego warto narzucić sobie żelazną dyscyplinę i zobowiązać się do regularnych spłat, jeśli już zaciągniemy jakikolwiek kredyt lub pożyczkę. Warto zadać sobie na starcie pytania, czy jestem w stanie zobowiązać się do pełnej wypłacalności kredytowej i czy jestem w stanie realizować spłaty w perspektywie nawet dwudziestu lat?

fot.unsplash

Czym jest dokładnie zdolność kredytowa?

fot.unsplash

Zdolność kredytowa oznacza możliwość spłaty kredytu wraz z odsetkami i opłatami. Banki biorą pod uwagę obecne zatrudnienie, jego stabilność i miesięczne przychody. Również istotny jest wiek klienta, jego stan cywilny, wykształcenie i wcześniejsza historia kredytowa.

Rodzaje kredytów

  • konsumencki(inaczej gotówkowy) – nie musi być zaciągany na określony odgórnie cel, jest bardzo elastyczny. Kredyt ten jest udzielany na dowolne potrzeby konsumenckie np. na zakup komputera, nowego sprzętu wideo itp.
  • Hipoteczny – umożliwia zakup domu lub mieszkania. Konieczne jest przy tym wypełnienie wszelkich formalności związanych z naszą nieruchomością. Aby zaciągnąć kredyt hipoteczny, potrzebujemy mieć wysoką zdolność kredytową i stabilne zatrudnienie. Ten rodzaj kredytu jest najczęściej spłacany ratalnie, przez wiele lat.
  • Inwestycyjny – jest to rodzaj kredytu udzielanego firmom na sfinansowanie swoich przedsięwzięć. Aby go otrzymać, przedsiębiorstwo często musi posiadać zasoby własnych środków, nawet 20-30% wartości swojej inwestycji.
  • Obrotowy – rodzaj kredytu udzielanego firmom na sfinansowanie aktualnej działalności przedsiębiorstwa np. na zakup wyposażenia do lokalu.
  • Karta kredytowa – jest to rodzaj kredytu udzielanego przez bank pod postacią limitu środków, przekazywanych na kartę.
  • Studencki – jest to rodzaj kredytu udzielanego w celu sfinansowania utrzymania przez okres studiów. Koszty zaciągnięcia tego kredytu są o wiele niższe niż koszty zaciągnięcia kredytu konsumenckiego.
  • Konsolidacyjny – jest to rodzaj kredytu udzielanego na spłatę wcześniejszych kredytów. Aby otrzymać kredyt konsolidacyjny, niezbędne jest posiadanie wysokiej zdolności kredytowej, a tym samym wypłacalność.
  •  Samochodowy – jest to rodzaj kredytu udzielanego na zakup samochodu. Aby go otrzymać, niezbędne jest posiadanie wysokiej zdolności kredytowej i stabilności zatrudnienia.
fot.unsplash

Kredyt a pożyczka – czy to to samo?

Często między kredytem a pożyczką stawiany jest znak równości. Warto wiedzieć, że mimo łączących je podobieństw, są one zupełnie czymś innym. Kredyty podlegają pod prawo bankowe. Kredytu udziela więc wyłącznie bank, tym samym ustalając wszelkie zasady co do spłaty długu. Z kolei pożyczki podlegają pod prawo cywilne i może je udzielić każda instytucja finansowa, a także osoba prywatna. Warto nadmienić, że przy pożyczce o kwocie mniejszej niż 500, nie ma prawnego obowiązku sporządzać umowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here