Działalność filantropowa. Zajmują się nią wszelkie organizacje pozarządowe, fundacje, korporacje i osoby prywatne. Działalność filantropowa jest osobną gałęzią biznesu dla najbogatszych ludzi na świecie. W momencie, gdy ich przychody osiągają wysokie wartości, decydują się oni na przekazywanie ich społeczeństwu. Pomoc otrzymują wszelkie organizacje i grupy społeczno-kulturowe. Celem i zadaniem filantropów jest poprawa ogólnej jakości życia w społeczeństwie przy zwróceniu uwagi na problemy poszczególnych jednostek. Współczesna filantropia jest nastawiona na pomoc w rozwoju nauki, zatem filantropowie przekazują organizacjom część przychodów na przeprowadzanie badań naukowych. Coraz częściej angażują się w nią najbogatsi ludzie świata. Kim są najwięksi współcześni filantropowie?
Bill Gates
Założyciel i były prezes firmy Microsoft jest jednym z największych filantropów świata. Jego majątek wynosi 123 mld dolarów. Po zgromadzeniu wystarczających środków i zrezygnowania ze stanowiska prezesa, postanowił on zaangażować się na stałe w inwestowanie na giełdzie i działalność filantropową. Wydał ponad kilkadziesiąt miliardów dolarów na cele charytatywne, fundacje i przekazał sporą część majątku na rozwój nauki sponsorując badania naukowe. W styczniu 2000 roku wraz ze swoją żoną Melindą założył fundację Bill & Melinda Gates Foundation. Jej celem jest walka z ubóstwem i pomoc w rozwoju najbiedniejszych krajów. Organizacja ta przeznacza pieniądza na stypendia dla studentów, zapobieganie AIDS, walkę z chorobami Trzeciego Świata i inne cele. Gates zajmuje się również zapewnieniem wyżywienia i podniesieniem standardu jednej z najuboższych wiosek, która była niegdyś bez środków do życia. Najbliższe plany fundacji to przekazanie kolejnych 70 milionów dolarów na badania nad szczepionką i lekami na koronawirusa.
Mark Zuckerberg
Mark Zuckerberg jest założycielem i dyrektorem generalnym serwisu społecznościowego Facebook. Dysponuje on majątkiem wynoszącym ponad 100 mld dolarów. Jego działalność filantropowa pochłonęła 2,4% jego majątku. Przeznaczył on ponad miliard dolarów na edukację i badania medyczne, a wraz ze swoją małżonką Priscillą Zuckerberg wsparł m.in szpital w San Francisco, nazwany później jego jego nazwiskiem. Oboje stworzyli w 2015 roku program ”Chan Zuckerberg” dzięki czemu finansują ”spersonalizowane uczenie się, leczenie chorób i łączenie ludzi”.
Elon Musk
Elon Musk jest amerykańskim przedsiębiorcą i założycielem/współzałożycielem przedsiębiorstw PayPal, SpaceX, Tesla, Neuralink i Boring Company. Posiada on majątek o wartości ponad 180 miliardów dolarów. Działalność filantropowa jest ważną częścią jego życia i przeznaczył na nią już kilkaset milionów dolarów. Pomógł on ponad 200 organizacjom non-profit, a 0,1% swojego majątku przekazał na konto Musk Fundation. W jego najbliższych planach znajduje się kosztowna działalność w zakresie podboju kosmosu i przekazanie kolejnych środków na filantropię.
George Soros
George Soros jest amerykańskim inwestorem giełdowym o majątku przekraczającym ponad 20 mld dolarów. Działalność filantropowa pojawiła się w jego życiu w 1979. Rozpoczął ją od przekazywania pieniędzy czarnoskórym studentom w RPA, aby pomóc im w studiowaniu na Uniwersytecie Kapsztadzkim. Następnie przeniósł on swoje działania charytatywne na obszar Europy Środkowo-Wschodniej zakładając tam liczne fundacje, np. Fundacja Batorego w Polsce. Szacuje się, że na działalność filantropowa Sorosa pochłonęła 4 miliardy dolarów jego majątku.
Warren Buffett
Warren Buffett jest amerykańskim inwestorem giełdowym, przedsiębiorcą i czynnym filantropem. Jest w posiadaniu majątku o wartości 88 mld dolarów. Przekazał on ponad 25 mld dolarów na działalność filantropową, czyli ponad 40% swoich zarobionych środków. Założył i sponsoruje on swoją fundację The Buffett Foundation. Planuje przekazać w przyszłości 5/6 swojego majątku dla fundacji Billa i Melindy Gates. Reszta akcji ma być podzielona między Susan Thompson Buffett Foundation oraz trzy inne fundacje, prowadzone przez dzieci Buffeta.