Działalność filantropowa. Zajmują się nią wszelkie organizacje pozarządowe, fundacje, korporacje i osoby prywatne. Działalność filantropowa jest osobną gałęzią biznesu dla najbogatszych ludzi na świecie. W momencie, gdy ich przychody osiągają wysokie wartości, decydują się oni na przekazywanie ich  społeczeństwu. Pomoc otrzymują wszelkie organizacje i grupy społeczno-kulturowe. Celem i zadaniem filantropów jest poprawa ogólnej jakości życia w społeczeństwie przy zwróceniu uwagi na problemy poszczególnych jednostek. Współczesna filantropia jest nastawiona na pomoc w rozwoju nauki, zatem filantropowie przekazują organizacjom część przychodów na przeprowadzanie badań naukowych. Coraz częściej angażują się w nią najbogatsi ludzie świata. Kim są najwięksi współcześni filantropowie?

filantropia
fot.unsplash

Bill Gates

Założyciel i były prezes firmy Microsoft jest jednym z największych filantropów świata. Jego majątek wynosi 123 mld dolarów. Po zgromadzeniu wystarczających środków i zrezygnowania ze stanowiska prezesa, postanowił on zaangażować się na stałe w inwestowanie na giełdzie i działalność filantropową. Wydał ponad kilkadziesiąt miliardów dolarów na cele charytatywne, fundacje i przekazał sporą część majątku na rozwój nauki sponsorując badania naukowe. W styczniu 2000 roku wraz ze swoją żoną Melindą założył fundację Bill & Melinda Gates Foundation. Jej celem jest walka z ubóstwem i pomoc w rozwoju najbiedniejszych krajów. Organizacja ta przeznacza pieniądza na stypendia dla studentów, zapobieganie AIDS, walkę z chorobami Trzeciego Świata i inne cele. Gates zajmuje się również zapewnieniem wyżywienia i podniesieniem standardu jednej z najuboższych wiosek, która była niegdyś bez środków do życia. Najbliższe plany fundacji to przekazanie kolejnych 70 milionów dolarów na badania nad szczepionką i lekami na koronawirusa.

Mark Zuckerberg

Mark Zuckerberg jest założycielem i dyrektorem generalnym serwisu społecznościowego Facebook. Dysponuje on majątkiem wynoszącym ponad 100 mld dolarów. Jego działalność filantropowa pochłonęła 2,4% jego majątku. Przeznaczył on ponad miliard dolarów na edukację i badania medyczne, a wraz ze swoją małżonką Priscillą Zuckerberg wsparł m.in szpital w San Francisco, nazwany później jego jego nazwiskiem. Oboje stworzyli w 2015 roku program ”Chan Zuckerberg” dzięki czemu finansują ”spersonalizowane uczenie się, leczenie chorób i łączenie ludzi”.

Elon Musk

Elon Musk jest amerykańskim przedsiębiorcą i założycielem/współzałożycielem przedsiębiorstw PayPal, SpaceX, Tesla, Neuralink i Boring Company. Posiada on majątek o wartości ponad 180 miliardów dolarów. Działalność filantropowa jest ważną częścią jego życia i przeznaczył na nią już kilkaset milionów dolarów. Pomógł on ponad 200 organizacjom non-profit, a 0,1% swojego majątku przekazał na konto Musk Fundation. W jego najbliższych planach znajduje się kosztowna działalność w zakresie podboju kosmosu i przekazanie kolejnych środków na filantropię.

George Soros

George Soros jest amerykańskim inwestorem giełdowym o majątku przekraczającym ponad 20 mld dolarów. Działalność filantropowa pojawiła się w jego życiu w 1979. Rozpoczął ją od przekazywania pieniędzy czarnoskórym studentom w RPA, aby pomóc im w studiowaniu na Uniwersytecie Kapsztadzkim. Następnie przeniósł on swoje działania charytatywne na obszar Europy Środkowo-Wschodniej zakładając tam liczne fundacje, np. Fundacja Batorego w Polsce. Szacuje się, że na działalność filantropowa Sorosa pochłonęła 4 miliardy dolarów jego majątku.

filantropia
fot.unsplash

Warren Buffett

Warren Buffett jest amerykańskim inwestorem giełdowym, przedsiębiorcą i czynnym filantropem. Jest w posiadaniu majątku o wartości 88 mld dolarów. Przekazał on ponad 25 mld dolarów na działalność filantropową, czyli ponad 40% swoich zarobionych środków. Założył i sponsoruje on swoją fundację The Buffett Foundation. Planuje przekazać w przyszłości 5/6 swojego majątku dla  fundacji Billa i Melindy Gates. Reszta akcji ma być podzielona między Susan Thompson Buffett Foundation oraz trzy inne fundacje, prowadzone przez dzieci Buffeta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here