Franczyza punktu kurierskiego

Franczyza punktu kurierskiego to jeden z ciekawych pomysłów dla osób, które mają niewielki budżet, a chcą rozpocząć prowadzenie własnego biznesu. Jest to też doskonała alternatywa dla lokowania sum pieniędzy w bankach, które nie dają zbyt dużego pola do manewru i wejścia w świat biznesu. Obecnie prowadzenie takiego punktu oddzielnie lub jako dodatkowa opcja w istniejącym, lub punkcie usługowym staje się coraz bardziej popularna i coraz więcej osób korzysta z takiej możliwości stawiając swoje pierwsze kroki w biznesie. Poniżej opisujemy — czym są takie punkty kurierskie, jak działają, jak możemy dzięki nim przy małym nakładzie finansowym wejść w świat biznesu oraz czy warto skorzystać z takiej okazji.

Franczyza punktu kurierskiego — czym jest?

Franczyza punktu kurierskiego to porozumienie się z daną marką kurierską i prowadzenie punktu odbioru/nadawania paczek w ich imieniu. Ten system biznesowy polega na tym, iż my jako franczyzobiorcy zapewniamy fizyczny punkt np. pomieszczenie, sklep lub miejsce, gdzie klienci mogą nadawać, odbierać paczki, a dana firma kurierska pozwala prowadzić nam ich punkt markowy oraz używać barw danej marki kurierskiej. Obecnie wszyscy najwięksi kurierzy na rynku, a także brokerzy kurierscy oferują franczyzę swoich usług. Dzieje się tak, gdyż kurierzy chcą oferować swoim klientom, jak najwięcej miejsc nadań i odbioru paczek a najszybszym sposobem na powiększanie sieci punktów jest właśnie współpracowanie z prywatnymi osobami, a nie tworzenie samodzielnie takich miejsc przez marki kurierskie.

Samo działanie punktu kurierskiego jest proste. Polega ono jedynie na przyjmowaniu i wydawaniu paczek klientom. Po otwarciu takiego punktu będziemy musieli wygospodarować konkretną ilość miejsca na tę działalność, aby mieć gdzie składować paczki oczekujące na wydanie. Klienci, którzy będą chcieli nadać lub odebrać paczkę osobiście zjawią się w takim punkcie a my po okazaniu paragonu, kodu lub dokumentu będziemy wydawać im przesyłki wcześniej przywiezione przez kuriera i odwrotnie — przekazywać paczki kurierowi pozostawione przez klientów. Najbardziej znanym przykładem takiego modelu biznesowego są np. kioski RUCH czy Żabka. W takich lokalach możemy pozostawić lub odebrać paczkę. My również możemy prowadzić już swój stacjonarny biznes i jedynie “dorabiać” w ten sposób lub otworzyć dedykowany punkt przeznaczony jedynie na taki biznes. Forma prowadzenia biznesu dla samej marki kurierskiej ma drugorzędne znaczenie, gdy poprawnie wykonujemy naszą pracę.

Aby prowadzić punkt kurierski danego kuriera lub brokera wystarczy wybrać daną markę oraz nawiązać z nimi współpracę. Niektóre mniej znane marki nie pobierają żadnych opłat licencyjnych itp., a my dzięki temu możemy rozpocząć prowadzenie własnego biznesu. Im większa marka kurierska, tym większe prawdopodobieństwo, że będziemy musieli dokonać opłaty licencyjnej, aby móc prowadzić taki biznes, oraz będziemy musieli spełniać bardziej rygorystyczne warunki lokalowe dotyczące np. powierzchni czy lokalizacji. Punkt kurierski możemy prowadzić przy okazji już istniejącego biznesu. Każda marka kurierska stawiać będzie nieco inne wymagania, jakie trzeba spełnić i będzie oferować inny zarobek czy sposób rozliczania się. W tym modelu biznesowym ważne głównie są dwa czynniki. Im w lepszej lokalizacji w danym mieście będziemy posiadać punkt oraz będziemy współpracować z bardziej znaną marką kurierską, możemy liczyć na tym większy ruch i tym samym zarobek.

Czy to dobry biznes? Korzyści, zalety i plusy

Franczyza punktu kurierskiego jest korzystnym sposobem biznesowym zarówno dla samych marek kurierskich, jak i osób chcących prowadzić swój biznes. Marki kurierskie nie muszą dzięki franczyzie samodzielnie budować i otwierać punktów a my możemy prosto i co najważniejsze bez dużych środków finansowych otworzyć taki punkt. Jest to opcja szczególnie atrakcyjna dla osób, które prowadzą już np. lokalny sklep, punkt foto lub inny punkt usługowy na zarobienie dodatkowych pieniędzy bez ponoszenia kosztów. Drugą grupą osób, którym ten rodzaj biznesu przypadnie do gustu, są osoby z małym kapitałem. Wiele osób, których nie stać na otwarcie sklepu, zatrudnianie personelu, zakupienie towaru do sklepu czy wyposażenie go, może jedynie wynająć pomieszczenie — nawet bardzo małe i rozpocząć pracę na własny rachunek. Biznes taki jest transparentny i dużo prostszy do zrealizowania niż uruchamianie innego biznesu.

Chcąc pracować na własne konto, nie musimy posiadać specjalnego wykształcenia, spełniać specjalnych wymagań, posiadać dużych sum pieniędzy czy doświadczenia w branży kurierskiej. Sam praca jest prosta, nie musimy zatrudniać do niej pracowników ani też gospodarować dużych powierzchni magazynowych. Marki kurierskie również chętnie współpracują z prywatnymi osobami, dzięki którym mogą zwiększyć swoją mapę z punktami odbioru paczek, co również ułatwia ew. negocjacje czy uruchomienie biznesu, gdyż firmy takie są zadowolone ze współpracy z nami. Również samo prowadzenie biznesu jest znacznie prostsze niż np. w branży gastronomicznej czy produkcyjnej, gdzie musimy panować nad wieloma elementami, aby biznes był rentowny.

Dla kogo przeznaczony jest taki biznes? Łatwe wejście w świat biznesu

Franczyza punktu kurierskiego to ciekawa oferta głównie dla osób, które nie mają dużej ilości pieniędzy, a posiadają chęci rozpoczęcia własnego biznesu. Na rynku istnieje wiele takich osób, które z chęcią założyłoby własną firmę, ale główną przeszkodą są środki finansowe. Dzięki tej opcji w najtańszym wariancie musimy zatroszczyć się jedynie o wynajęcie lokalu, który będzie spełniał podstawowe wymogi lokalizacyjne czy wielkościowe. Brak włożenia dużych sum w biznes to też mniejsze ryzyko w przypadku jego niepowodzenia i ograniczenie możliwości podnieca w długi. Niektóre fundacje, urzędy pracy czy programy przewidują dotacje lub inną pomoc finansową, która pomoże nam otworzyć taki punkt, co praktycznie umożliwia bezkosztowe rozpoczęcie prowadzenia biznesu. Franczyza punktu kurierskiego w najtańszej opcji bez wkładu nie zapewnia nam bardzo dużych dochodów, ale umożliwi np. przejście z pracy na etacie na własną działalność.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here