fot.unsplash

Czas to pieniądz, a samego czasu nie możemy kupić. Jednak często go marnujemy. Każdy z nas ma taką samą pulę godzin w ciągu dnia do wykorzystania. Naszym zadaniem jest wykorzystać ją właściwie, bowiem mamy na co dzień mnóstwo obowiązków, które chcemy okiełznać. Jeśli nie panujesz nad tym, co robisz ze swoim czasem, zwyczajnie spada Twoja produktywność i efektywność, a mógłbyś zamiast tego mieć uporządkowany harmonogram na tyle, by zrealizować wszystkie swoje cele i obowiązki. Wobec tego jak zarządzać lepiej swoim czasem? Przedstawiamy kilka metod oraz wskazówki, które mogą przydać się w organizacji czasu.

1. Spisz co robisz danego dnia

Ustal sobie dzień w którym będziesz monitorował to, co robisz. Przyjrzyj się temu, ile czasu zajmuje Ci wstanie z łóżka tuż po przebudzeniu i ile minut spędzasz np. na przeglądaniu portali social media. Być może jest tak, że na śniadanie codziennie kupujesz coś w pobliskiej piekarni. Policz, ile czasu zajmuje Ci zatrzymanie się i czekanie na swój zakup. Porównaj to z czasem, jaki mógłbyś przeznaczyć na przygotowanie sobie śniadania w domu. Warto zastosować bilans zysków i strat, co jest bardziej opłacalne i doda Ci więcej siły. Wtedy możesz dojść do wniosku, że jesteś w stanie zainwestować 20 minut w ciągu dnia, by przygotować sycący lunch do pracy. Dobre i zdrowe śniadanie sprawi bowiem, że będziesz mógł być bardziej produktywny i mieć pod kontrolą czas. Po ciężkich posiłkach zazwyczaj jesteśmy bardziej rozleniwieni i nie możemy skupić się na wykonywaniu obowiązków.

fot.unsplash

2. Ustal w której części dnia jesteś najbardziej produktywny, a w której chcesz odpoczywać

Być może po ośmiogodzinnym dniu w pracy Twoja produktywność wystarczająca spadła i jedyne, co jesteś w stanie zrobić, to leżeć w łóżku do końca dnia? Pozwól sobie wtedy na odpoczynek i np. czytanie książki, którą od dawna chciałeś przeczytać. Jeśli każdego dnia udaje Ci się wstać wypoczętym i wiesz, że wtedy jesteś najbardziej produktywny, to postaraj się ćwiczyć każdego ranka. Zamiast przeglądać media społecznościowe, zorganizuj sobie poranną jogę lub krótki trening cardio. Takie poranne ćwiczenia dodadzą więcej siły do codziennych czynności, które wykonasz później o wiele szybciej.

3. Rób przerwy czasowe w trakcie wykonywanych zadań

Nie musisz się przepracowywać. Jeśli pracujesz nad ważnym projektem już którąś godzinę i czujesz się zmęczony, warto zrobić kilkuminutową przerwę np. na posłuchanie muzyki albo wyjście na świeże powietrze. Ruch jest zawsze rozwiązaniem! Dzięki robieniu kilkuminutowych przerw co godzinę, będziesz mógł o wiele szybciej wykonać powierzone Ci zadania, dzięki czemu zyskasz trochę wolnego czasu. Praca wykonana sprawnie, a szybciej jest lepsza niż praca, której pozwalamy dłużyć się w nieskończoność.

fot.unsplash

4. Przygotuj się właściwie do snu

Na dwie, maksymalnie jedną godzinę przed snem przestań wpatrywać się w monitor i przeglądać portale społecznościowe. Zazwyczaj wieczorem nie robimy już nic bardzo ważnego, więc można by ten czas przeznaczyć na zwyczajne przygotowanie się do snu. Ekspozycja na niebieskie światło potrafi zaburzać prawidłowy sen i rozregulowywać naturalny rytm biologiczny naszego organizmu. Podczas gdy śpimy, organizm regeneruje się, co ma wpływ na nasze funkcjonowanie kolejnego dnia. Gdy jesteśmy niewyspani, nie jesteśmy produktywni.

5. Porządkuj swoją przestrzeń

Bardzo trudno jest się za cokolwiek się zabrać, jeśli dookoła jest bałagan i nadmiar rzeczy. Warto uporządkować swoje biurko, pousuwać stare dokumenty na komputerze, a nawet cofnąć polubienie stron na Facebooku, których przeglądanie marnuje tylko Twój czas. Uporządkowanie przestrzeni zdecydowanie zwiększa produktywność i ułatwia nam organizację dalszej pracy.

6. Odpuść wielozadaniowość

Lepiej jest zająć się czymś raz a dobrze, aniżeli rwać się do kilku spraw naraz. Narzucenie sobie realizacji kilku zadań jednocześnie może spowodować, że ostatecznie nie będziemy w stanie wykonać żadnego! Multitasking nie jest dobrym rozwiązaniem.

7.  Zapisuj swoje zadania w kalendarzu lub ustawiaj przypomnienie w telefonie

Dzięki temu będziesz zawsze pamiętał o tym, że masz wykonać dane zadania. Często jest tak, że zdarza nam się o czymś zapomnieć albo odpuścić. Aplikacja z przypomnieniem może nas zmotywować do tego, aby jednak podjąć się tego, co wcześniej sobie zaplanowaliśmy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here