fot.unsplash

Skupienie – jak je osiągnąć? Spędzasz już szóstą godzinę w swoim biurze. Czujesz się coraz bardziej zmęczony. Oczy Ci się mimowolnie zamykają, jednak wiesz, że masz jeszcze wiele do zrobienia tego dnia. Dodatkowo zaczyna Cię boleć głowa, a to utrudnia Ci wykonanie powierzonych zadań. Cierpisz na typowe problemy z koncentracją. Być może masz też tendencję do rozpraszania się i marnowania swojego cennego czasu. Wszelkie rozpraszacze mają tendencje do uwydatniania się, kiedy pracuje się zdalnie w trybie home office. Brak silnej woli może znacznie utrudniać wykonanie obowiązków w takim przypadku. Nie pozostaje nic innego jak wziąć sprawy w swoje ręce. Niezależnie od tego, czy pracujesz stacjonarnie w biurze, czy wykonujesz obowiązki w swoim domu.

Prawdopodobnie musisz zmienić swoje nawyki, tak aby uzyskać pożądane skupienie na pracy i swoich celach. Zastanawiałeś się, jak radzą sobie z tym znani przedsiębiorcy tego świata? W końcu z racji swojej codziennej działalności, muszą osiągać pełne skupienie i koncentrację. Co zrobić, aby osiągnąć lepsze skupienie?

Nie przejadaj się

Jest to specyficzna porada jak na sam początek, ale możemy wziąć przykład z twórcy Twittera Jacka Dorseya. Aby osiągnąć lepsze skupienie w pracy, ogranicza on podaż swojego jedzenia. Jack Dorsey twierdzi, że je tylko jeden posiłek dziennie, a w każdy weekend pości i pije tylko wodę. Pozwala mu to bardziej skupić się na pracy, gdyż twierdzi ”stało się dla mnie jasne, jak nasze dni są skoncentrowane wokół posiłków”. Tym samym nie musi on poświęcać czasu na jedzenie w weekend.

Gdy przejadamy się to zdecydowanie spowalniamy pracę naszego mózgu(cała energia idzie na strawienie pokarmu), tym samym powodując stany zapalne(organizm staje się zajęty walką z nadmiarem tkanki tłuszczowej). Sprawia to, że skupienie się przychodzi nam z trudem. Niekoniecznie trzeba jeść jeden posiłek dziennie i robić głodówki jak Jack Dorsey. Można wprowadzić system jedzenia małych, a częstych posiłków w ciągu dnia. Dzięki temu będziemy mogli utrzymać stabilny poziom cukru we krwi, co sprawi, że będziemy bardziej skoncentrowani.

skupienie
fot.unsplash

Porzuć wielozadaniowość

Często mówi się o wielozadaniowości w pracy, a multitasking uznaje się za umiejętność, którą najlepiej jest ciągle szlifować, tak aby być coraz to lepszym pracownikiem. Tak naprawdę multitasking nie ma najmniejszego sensu, skoro przeważnie nie pozwala nam wykonać poprawnie jednego zadania. Cały czas skaczemy z jednego do drugiego przez co nie kończymy żadnego. Rozpraszamy naszą uwagę i nie możemy osiągnąć skupienia. Warto starać się robić jedno zadanie naraz, a następne dopiero, gdy skończymy pierwsze.

skupienie
fot.unsplash

Cytaty sławnych miliarderów o multitaskingu

Steve Jobs nie był zwolennikiem wielozadaniowości w pracy. Wolał skupiać się na jednym, konkretnym zadaniu.

Skupienie to umiejętność mówienia NIE. Nie możesz łączyć punktów patrząc naprzód. Połączysz je patrząc wstecz. Musisz wierzyć, że się połączą.”

“Jedną z moich mantr jest  – skupienie i prostota. Prostota bywa trudniejsza niż złożoność: potrzebny jest ogrom pracy aby myśleć czysto, a przez to tworzyć prosto. Jednakże wysiłek w danej sytuacji jest tego wart, bo kiedy osiągniesz umiejętność tworzenia prostoty, możesz przenosić góry”

Jeff Bezos, jeden z najbogatszych ludzi świata, ma o multitaskingu podobne zdanie, co kiedyś Steve Jobs.

”Nie lubię multitaskingu. Jeśli w danym momencie czytam maila, chcę po prostu czytać maila.”

Trzecia i ostatnia porada – ćwicz pamięć

Aby mieć ułatwioną koncentrację na co dzień, warto poświęcać regularnie czas na czytanie książek. Bill Gates przyznaje, że czyta jedną książkę tygodniowo. Można wziąć z niego przykład i  wyjeżdżać  dwa razy w roku, tak samo jak on, w miejsce w którym można się temu bezgranicznie poświęcić, nie mając rozpraszaczy wokół siebie np. na wieś. Choć na dobrą sprawę czytać można również w domu.  Dzięki takiemu przedsięwzięciu jesteśmy w stanie rozwiązać wiele problemów, które na co dzień nas trapią. Możemy między innymi wyeliminować całkowicie problem ze skupieniem się.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here