Typowe pułapki w umowach leasingowych – czyli na co warto uważać

0
767

Umowy leasingowe są z roku na rok wybierane coraz częściej. Największą popularnością cieszą się wśród polskich przedsiębiorców, którzy pragną w ten sposób zminimalizować koszty zakupu nowego pojazdu. Co prawda, nie tylko samochodu są przedmiotem umów leasingowych, jednak to właśnie one są najczęściej wybierane. Poniżej kierujemy kilka porad do osób rozważających leasing samochodu. Skupiamy się zwłaszcza na najczęstszych problemach i pułapkach, w które wpadają niewprawieni i mało doświadczeni leasingobiorcy. Dowiesz się na co zwrócić uwagę w czasie nawiązywania umowy oraz jak nie dać się nabrać na najczęściej stosowane triki.

Warunki umowy leasingowej – o czym warto pamiętać?

Leasing to typ umowy cywilnoprawnej niezwykle często nawiązywaniu. W umowie biorą udział dwie strony, jedną jest instytucja finansowa udzielająca leasingu, drugą – osoba fizyczna lub firma, będąca odbiorcą leasingu. Typowa umowa leasingowa zawiera kilka najważniejszych informacji, wśród których powinny znaleźć się: czas trwania umowy (czyli okres leasingu), obecność i wysokość wkładu własnego, wysokość miesięcznych opłat. 

Dużą zaletą i jednym z głównych powodów popularności leasingu jest fakt, że ten typ umowy jest wysoce elastyczny. Oznacza to, że przystępując do negocjowania warunków umowy, masz możliwość podniesienia lub obniżenia opłat, dostosowując je do swoich możliwości finansowych. Umowy leasingowe mogą być jednak pełne potencjalnych pułapek, na które dają się nabrać mniej wprawieni kierowcy. O jakich mowa? 

Limit kilometrów, udostępnianie pojazdu, wyjazdy za granicę – i inne warunki umowy 

Aby mieć pewność, że podpisana przez Ciebie umowa będzie korzystna, warto zwrócić uwagę, czy określa ona maksymalny roczny limit kilometrów, jaki możesz przejechać, korzystając z danego pojazdu. Często, limit ten jest określana na poziomie 20 tysięcy km. Wówczas, po przystąpieniu do takiej umowy, za każdy przejechany dodatkowo kilometr będziesz musiał uiścić dodatkową opłatę. Jej wysokość określana jest na poziomie 50 groszy za każdy dodatkowy kilometr ponad ustalony limit. 

Ważną sprawą jest także możliwość wyjazdu samochodem za granicę oraz kwestia jego przemieszczania się po na przykład terenie Unii Europejskiej. Ma to niezwykle duże znaczenie w przypadku leasingu samochodu firmowego, którym podróżować będą Twoi pracownicy. Wówczas, warto upewnić się, czy umowa nie zakazuje dokonywania tego typu wyjazdów oraz czy nie wymaga uprzedniego informowania o ich zaplanowaniu.

Umowy leasingowe określają także, kto jest użytkownikiem danego samochodu przez czas trwania leasingu. Niekiedy ustala się także, komu samochód może zostać udostępniony raz na jakich warunkach. Wówczas, do najczęściej wymienianych osób należą współmałżonkowie oraz inni członkowie rodziny. Także współpracownicy lub inne wybrane osoby mogą zostać włączone do grona dozwolonych użytkowników pojazdu.

Niezależnie, czy wybierasz samochód marki Audi, Skoda, Peugeot czy VW leasing to zawsze dobry wybór, którego warunki warto rozpatrzyć oraz porównać do innych dostępnych rozwiązań finansowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here